BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Állampapírokat zsákol az MNB

Már több mint 200 milliárd forintnyi devizaalapú magyar állampapír van az MNB mérlegében, amelyet közvetetten valószínűleg nagyrészt a Franklin Templetontól vettek. A külföldiek kivonulása felgyorsult.

Felpörgette devizakötvény-vásárlási programját a Magyar Nemzeti Bank (MNB) októberben azzal párhuzamosan, hogy a külföldi befektetők folyamatosan építik le a magyar kitettségüket. A Matolcsy György vezette MNB októberben 125,5 milliárd forintnyi devizaalapú állampapírt vásárolt, így már 216 milliárdnyi van a jegybank mérlegében.

Az MNB idén nyáron indította el nagy titokban a devizakötvény-vásárlási programját, amit sokak szerint azért tesz, hogy segítse Magyarország megmentőjének – és más külföldi befektetőknek – a kivonulását. A Franklin Templeton még 2011-ben zsákolta a magyar papírokat, és a magyar államadósság körülbelül tíz százalékát birtokolta, most viszont felgyorsította a papírok leépítését. Ez sokak szerint külső körülmények eredménye is, hiszen Ukrajnában nem jött be a Magyarországon sikeresen alkalmazott taktika, így ott nagyot bukik a cég.

Az MNB-nek nem nagyon van más választása, mint hogy megvegye a Templeton papírjait, ha nem akar komoly zavarokat a piacon. Nemcsak a stabilitás megőrzését segíti azonban az MNB vásárlása, hanem azt is, hogy csökkenjen a GDP-arányos államadósság. A kormány ez évre csak kismértékű adósságcsökkentést vállalt, ám ehhez is szükség lesz arra, hogy az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) visszafogja a kötvénykibocsátásokat, valamint az MNB is közbelépjen.

A központi bank lapunkat korábban arról tájékoztatta, hogy ha az ÁKK – az önfinanszírozási koncepciónak megfelelően – tovább növeli az államadósság belső forintfinanszírozásának arányát, akkor erre az MNB által megvásárolt devizakötvények piaci áron való visszavásárlásával is lehetősége van. (Ez év júliusa óta tart a kötvényvásárlási program a másodpiacon, ezen belül főként rövidebb lejáratú papírokat vásárolnak.)

A program beleillik az önfinanszírozásba, amelynek keretében a bankokat az állampapírpiacra terelik. Ennek érdekében az MNB gyengítette a jegybanki eszközök vonzerejét (a kéthetes kötvényből először betétet csinált, majd hatszorosára növelte a futamidőt, levitte a kamatfolyosót, és megszüntette a választható tartalékrátát), és további nem konvencionális monetáris lépések jöhetnek. Elemzők szerint akár negatív egynapos betéti kamat is elképzelhető, de megeshet, hogy más módon szorítják ki a bankokat az MNB-eszközökből.

A külföldiek magyar állampapír-állománya a múlt héten 4 ezer milliárd forint alá csökkent az idén nyáron látott 5500 milliárd forintról. Ez hároméves mélypontot jelent. A külföldi befektetők kivonulása egyrészt az MNB programjának sikereként is tekinthető, másrészt azt is jelezheti, hogy a rekordmélységbe süllyedt hozam mellett – a bankok vásárlásai lenyomják a hozamokat – már nem túl vonzóak a magyar papírok a külföldi befektetők számára.

Exporttöbblet növelte a fizetési mérleget

Szeptemberben 366 millió euróval, 859 millióra nőtt a folyó fizetési mérleg többlete az augusztusival szemben, és az ország külső finanszírozási képességét jelző adat, a folyó fizetési mérleg és a tőkemérleg egyenlege hasonlóképpen, 359 millió euróval, 1,213 milliárd euróra javult – közölte az MNB. Az augusztushoz képest bekövetkezett változás szinte egyedül az árumérleg exporttöbbletének 351 millió dolláros növekményéből ered.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.