BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A magánépítkezőkre is kiterjesztik a csökkentést

Elfogadta a parlament a lakásáfa csökkentéséről szóló módosítást, de máris változtatna rajta a kormány: a magánépítkezésekre is kiterjesztené az intézkedést.

A kormány szerdán arról dönthet, hogy a magánépítkezők visszaigényelhessék a bemutatott számlák alapján a 27 százalék és 5 százalék közötti áfatartalmat 5 millió forintig a következő négy évben – jelentette be Varga Mihály, az MTI-nek nyilatkozva. A nemzetgazdasági miniszter azt nem árulta el, hogy ehhez szükséges lesz-e újabb törvénymódosítás. Mindenesetre a lakásáfa csökkentéséről szóló, hétfőn beterjesztett jogszabályt még e lehetőség nélkül fogadták el – érdemi változtatás nélkül – a honatyák tegnap. E szerint 2016 és 2019 vége között az új lakások értékesítésénél a vállalkozók 5 százalékos áfát alkalmazhatnak, ha az eladott társasházi lakások alapterülete a 150 négyzetmétert, a családi házaké pedig a 300 négyzetmétert nem haladja meg.

Az Otthon Centrum értékelése szerint mindez hektikus időszakot hoz az új építésű lakások piacára. Ha 2020-ban az áfakulcs ismét 27 százalékra emelkedik, akkor a következő négy évben mind a fejlesztők, mind a vevők arra fognak törekedni, hogy erre az időszakra koncentrálják a beruházásokat, valamint a vásárlásokat – írja kommentárjában a cég. Az elmúlt évek elhalasztott vásárlásai, valamint a megemelkedő áfa miatt 2020 utáni időszakról előre hozott vásárlások jelennek meg a vevői oldalon, azaz a négy év alatt a normális kereslet többszöröse jelenhet meg a piacon. A fejlesztői oldalon pedig a válság alatt elhalasztott projektek megvalósítása, a 2020 utánra tervezett projektek előre hozása jelent komoly kínálatbővülést.

A társaság mindazonáltal úgy véli, az áfacsökkentés teljes összege nem jelenik majd meg az új építésű lakások árának csökkenésében. A 22 százalékpontos mérséklésnek elvben 17 százalékkal kellene csökkentenie a vételárakat, ám a cég becslései szerint a felszabaduló összeg nagyjából harmadát-felét a fejlesztők a profit növelésére fogják használni. Ezzel a megtérülési ráták pozitív tartományba fordulhatnak. A projektek elindulásával az építési telkek iránti kereslet is megnőhet, így a felszabaduló összeg egy részét a magasabb telekárak kötik majd le. Az építési kapacitások telítődése esetén az építési költségek is nőhetnek majd – bár ez inkább 2017-ben várható az Otthon Centrum szerint. Ezért az áfacsökkentés 2016-ban 5-8 százalékos árcsökkenést jelenthet majd, míg 2017-ben ismét nőhetnek majd az árak a piacon.

Az intézkedés a Világgazdaság számításai szerint 11 milliárdos kiesést hozhat az áfabevételekben, ami a háromszorosára is emelkedhet, ha a kormány elfogadja a magánépítőkre is kiterjesztett mérséklést. Ez esetben is az átlagoshoz közelítő építkezésekre korlátozná az állam a visszatérítést: az 5 milliós áfatartalom 22,7 milliós építési költséget feltételez (abban az esetben, ha mindent számlára fizetnek). Ez első ránézésre az átlagos magyar építkezésnek felel meg, ám valójában a magánépítések esetében ennél nagyobb a költés: 2014-ben a magánépítésben készülő új lakások átlagára áfa nélkül is 25 millió forint volt. Vagyis: a magánépítők jelentős része akár teljesen ki is használhatja a kedvezményt – ha képes lesz megfelelő mennyiségű számlát gyűjteni.

Varga azt mondta, a visszaigénylés a korábbi, szintén a Fidesz-kormány által bevezetett áfa-visszatérítés mintájára működhetne. A technika is hasonló lenne (bár döntés még nincs): a pénzt a bankoknál lehetne visszakérni – legalábbis Varga ezt tartaná a legkényelmesebb megoldásnak. Számításba jöhet még szerinte az adóhivatal és a kincstár is, a kormány arra törekszik, hogy a legegyszerűbb megoldást biztosítsa.

A miniszter szerint hosszabb távon mód nyílhat még a felújítások esetében is az áfacsökkentésre, de „egyszerre csak egy lépést lehet megtenni”.

VG-kommentár: Várkonyi Iván, a Világgazdaság vezető szerkesztője

Inkább politikai, mint gazdasági jelentősége lehet a lakásáfa-csökkentés kiterjesztésének. A vállalkozói értékesítések esetében látszik a szándék: azok, akik most indítanak projektet, jó áron eladhatnak majd, ha gyorsan (értsd: két-három év múlva) befejezik az építkezést. Az akciós áfa ezért most meghúzza az építőipart, átmeneti segítséget adva addig, amíg nem jönnek az új uniós projektek. A családi házaknál ez a hatás visszafogott. Számla nélkül még mindig olcsóbb lesz az építkezés – mert nemcsak áfa van, hanem munkadíjra rakodó járulék meg nyereségadó is –, így a bevezetni tervezett visszafizetés arra lesz jó, hogy az egyébként is számlás tételek (tipikusan az anyagköltség) olcsóbbá váljanak a magánberuházásoknál.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.