BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fényes sikerek és látványos bukások Amerikában

Mindössze 28 technológiai cég jelent meg idén az amerikai tőzsdéken, ez 2009 óta a legalacsonyabb szám.

Mindössze 28 technológiai cég jelent meg idén az amerikai tőzsdéken, ez 2009 óta a legalacsonyabb szám a Dealogic összesítése szerint. A visszaesést jól mutatja, hogy 2013-ban 48, tavaly pedig 62 társaság döntött úgy a szektorból, hogy a tőzsdén folytatja. Ráadásul az idén elsődleges részvénykibocsátásra (IPO) vállalkozó technológiai vállalatok jelentős részének meglehetősen rosszul indult a kaland, hiszen felük esetében már az eredeti IPO-ár alatti összeget adnak csak a papírjaikért, és akad olyan társaság, amelynek az árfolyama 41 százalékot zuhant. A Techcrunch technológiai portál összeállítása szerint több vállalatnál a tőzsdei karrier korábbi értékénél alacsonyabb szintről indult, például az itthon is ismertebb szolgáltatónak számító Square-nél is ez volt a helyzet.

Persze akadtak sikertörténetek is, így például a Fitbit – amely a harmadik negyedévben a legtöbb viselhető okoseszközt adta el a világon – részvényeinek árfolyama a júniusi tőzsdére lépés óta 56 százalékkal emelkedett, míg a lassan nyereségessé váló, webhosztinggal és domainnév-regisztrációval foglalkozó GoDaddy papírjai április óta 68 százalékkal drágultak. A technológiai cégek közül idén a legnagyobb, 2,8 milliárd dolláros IPO a First Data nevű, fizetési rendszert fejlesztő vállalathoz fűződik, amely októbertől szerepel a tőzsdén. A Techcrunch szerint 2015-ben összesen 9,4 milliárd dollárt gyűjtöttek a szektor társaságai az amerikai tőzsdéken való megjelenéssel.

Az idei visszafogott IPO-hajlandóság azért is furcsa, mert ígéretes jelöltből nincs hiány. A The Wall Street Journal elemzése szerint 130 olyan technológiai cég van világszerte, amelynek a becsült piaci értéke meghaladja az egymilliárd dollárt. A legértékesebb közülük az Uber, amely az augusztusi adatok szerint 7,4 milliárd dollárnyi tőkét tudott bevonni, és 51 milliárd dollárt ért. Azóta kiderült, hogy a vállalat újabb, több mint kétmilliárd dolláros befektetési körre készül, ami ha sikeres lesz, bőven 60 milliárd dollár fölé mehet a cég értéke. A második a rangsorban a Xiaomi kínai okostelefongyártó, amely 46 milliárd dolláros becsült értékkel szerepel a listán. A harmadik helyen a világ szállodaiparát alaposan felforgató Airbnb található 25,5 milliárd dolláros értékkel. Az itthon is ismertebb startupok közül a Snapchat 16 milliárd dollárral az ötödik, a Dropbox a tizedik 10 milliárd dollárral, míg az egyik legnépszerűbb online zenei szolgáltatás, a Spotify a 14. helyen áll 8,5 milliárd dolláros értékkel.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.