BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Matolcsyék felpörgették a kötvényvásárlási programot

Idén még több százmilliárd forinttal kell csökkenteni az államadósságot, hogy a GDP-arányos ráta az év végén ne haladja meg a tavalyit. A mérséklődő adósság kimutatására azonban már egyre kevesebb ideje van a kormánynak, ráadásul a forint elmúlt napokban látott gyengülése sem játszik a kabinet kezére.

Nagyon úgy tűnik, hogy idén a Matolcsy György vezette Magyar Nemzeti Bankra (MNB) vár a feladat, hogy segítsen csökkenő adósságrátát produkálni. A forintesés ellenére nem a deviza árfolyamának mozgatásával próbálkozik majd a MNB, hanem eladhatja az elmúlt hónapokban felvásárolt állampapírokat.

Novemberben már 310 milliárd forintnyi devizaalapú államkötvény volt az MNB mérlegében, az októberi 216-ról nőtt ennyire az állomány. A jegybank nyáron kezdte el nagy titokban a kötvényvásárlási programját – éppen akkor, amikor Magyarország megmentője, a Franklin Templeton megkezdte kivonulását az országból –, de csak ősszel pörgette fel igazán a vásárlásokat.

Matolcsy nemcsak a Templeton kivonulását segítheti, hanem a kormány kérésére is zsákolhatja a papírokat. A kormánynak egyre nagyobb gondot okoz, hogy a költségvetésből 600 milliárd forint hiányzik, mert nem érkeznek meg időben az EU-források, így a büdzsé terhére – egyebek között állampapírok kibocsátásából – fizetik a fejlesztéseket.

A büdzsével ezzel együtt sem lesz baj, mert az uniós módszertan szerinti hiányt nem befolyásolja az, hogy a források nem érkeznek meg. Az államadósságot azonban növeli a tétel. Így pedig a kormány csak minimálisan, 76,2 százalékról 76,1-re csökkenő államadósságot mer vállalni. (Szeptember végén még a GDP 78 százalékát tette ki az adósság.)

Az adósság csökkenését az sem segíti egyelőre, hogy a kormánynak 2000 milliárd forintnyi likvid forrása van – legalábbis november végén ennyi pénz volt a kincstári egységes számlán, ami az idei legmagasabb összeg. A számlán lévő pénzt a kormány év vége felé mindig csökkenti. Az államadósság december elején még nem kezdett ereszkedni, ezért valószínű, hogy az MNB-nek hamarosan vissza kell adnia a megvásárolt devizakötvények jó részét, és a kormány is csökkenheti a likvid forrásait.

Az MNB elemzők szerint mai kamatdöntő ülését követően akár már be is jelenthet újabb monetáris élénkítést – amellyel a kötvénypiacon avatkozhat be –, de az 1,35 százalékos irányadó rátát változatlanuk hagyhatja.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.