Jelentős, 92,2 milliárd forintos többlettel zárt az államháztartás központi alrendszere januárban – tette közzé tegnap délután a Varga Mihály vezette Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). Noha volt már példa szufficitre az első hónapban, az adat meglepően jó évkezdetet sugall. Januárban általában hiánnyal zár a büdzsé, utoljára 2012-ben volt – a mostaninál nagyobb – többlet a központi alrendszernél. Akkor 2011-re hoztak előre számos januári kiadást, és előfordulhat, hogy ez így történt most is – bár a szaktárca a sikert leginkább a nagyobb adóbevételekkel magyarázza.
Az NGM közleménye szerint abban, hogy az idén többlet alakult ki (míg tavaly januárban 53 milliárd forintnál nagyobb hiány) a magasabb adóbevételek játszottak fő szerepet. Felsorolásuk szerint az általános forgalmi adó és a bérhez kötődő bevételek (személyi jövedelemadó, szociális hozzájárulási adó és járulékbevételek) haladták meg érdemben a múlt évi szintet. Ez szerintük a foglalkoztatás és ezzel párhuzamosan a fogyasztás növekedésének köszönhető, miközben fehéredési hatást is látnak, amit a feketegazdaság visszaszorítása érdekében tett kormányzati lépéseknek – az EKÁER és az online pénztárgépek bevezetésének – tudnak be.
A tárca azt is megjegyzi, hogy a többlet kialakulásához az uniós kifizetések mérséklődése is hozzájárult. Szerintük ez a ciklusváltással függ össze, a mérsékeltebb kiadások – írják – a „2007–2013-as ciklus operatív programjainak zárásához, illetve az új, 2014–2020-as időszak kifizetéseinek későbbi felfutásához köthetők”. A kisebb kiadás azonban csak költségvetési szempontból jó hír, az uniós költekezés hiányozhat a gazdasági növekedésből ugyanis, ami akár aggodalomra is okot adhat.
A minisztérium ugyanakkor bizakodó, hangsúlyozzák, hogy az idei költségvetésben a GDP 2 százalékát kitevő uniós elszámolású államháztartási hiánnyal számolnak az államadósság csökkentése mellett. Nem felejtik el ismét közölni, hogy az Európai Bizottság szerint az adósság idén a nemzeti össztermék 74,3 százalékára csökkenhet – ezt persze nagyban segítheti, ha a viták lezárulásával Brüsszel átutalja a Magyarországnak járó 530 milliárd forintot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.