A fogyasztás tartotta lendületben az amerikai gazdaságot a múlt év utolsó negyedében, amikor 2,1 százalékos ütemet diktált, szemben a kereskedelmi minisztérium statisztikai részlegének korábbi második becslésével, amely 1,9 százalékos iramot feltételezett. A csütörtökön közzétett frissített adat azonban valamivel kedvezőbb képet nyújt a teljesítményről, amelynek hátterében a háztartások költésének a korábban számítottnál gyorsabb emelkedése húzódik meg. A vállalati profitok is javultak, de a beruházások csak szerény mértékben lódultak meg, ami viszont azt jelzi, hogy a lelkesedés, amelyet Donald Trump keltett gazdaságélénkítő ígéreteivel, még nem hatotta át a gazdaságot.
Az első negyedévi növekedési kilátásokról megoszlanak a vélemények. A Bloomberg elemzői 1,9 százalékos éves ütemre számítanak, ám a Morgan Stanley vezető amerikai közgazdásza, Ellen Zentner csak egy százalékot jövendöl, s aggasztónak találja, mekkora különbség alakult ki az adatok és a várakozások között. A részvényárfolyamok az év eleje óta öt százalékkal kapaszkodtak feljebb, annak reményében, hogy jön a beígért adócsökkentés és infrastruktúra-fejlesztés. Ám Trump veresége az egészségbiztosítási vitában megkérdőjelezi képességét a beharangozott reformok keresztülvitelére, s ezt megérzi a Wall Street. A Dow Jones index az utóbbi tíz kereskedési napon kilencszer esett, s erre régen volt példa. Csütörtökön viszont emelkedéssel nyitott. A Conference Board a héten azt mutatta ki, hogy a fogyasztói bizalmi index 2000 óta nem állt ilyen magasan, miközben ezt a benyomást a kiskereskedelmi forgalom adatai nem támasztják alá. Ezt a kettősséget tükrözik a regionális jegybanki intézmények számításai is. Az atlantai tartalékbank, amely módszertanilag csak a tényleges adatok feldolgozására hagyatkozik, egyszázalékos első negyedévi növekedést vetít előre, míg a New York-i háromszázalékosat, éppen a hangulati indexeknek a modellekbe illesztése folytán.
A jegybank (Fed) vezetői mindenesetre úgy gondolják, hogy ez az iram, a gyorsuló inflációval és a csökkenő munkanélküliséggel lehetővé teszi a kamatszint lassú normalizálását. Mint Stanley Fischer alelnök a CNBC üzleti hírtelevíziónak kifejtette, még két emelésről lehet szó idén, de korai volna a nem ismert, csak beígért kormányzati gazdaságélénkítéssel foglalkozni. A dallasi tartalékbank elnöke, Robert Kaplan óvna a túlzott szigorítástól, nehogy recesszióba sodorják a gazdaságot. A bostoni Eric Rosengren és a San Franciscó-i John Williams azonban a márciusi után még három emelés eshetőségét sem zárja ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.