Magyar gazdaság

Salzburg, a legjobb ugródeszka

Bár még csak 19 éves, Szoboszlai Dominik a Red Bull Salzburg megbecsült tagja. Korábbi csapattársa, a ma már a Borussia Dortmundban parádézó Erling Haaland magasra tette a lécet, de a magyar válogatott középpályás is valóra válthatja az álmait.

A továbbjutás fontos, de a futballkultúra, a stílusos játék még fontosabb – ezt egyetlen salzburgi edző, játékos vagy stábtag sem jelentette ki, a Red Bull Arena lelátóit megtöltő 29 ezer néző többségének viszont ez lehetett az érzése, miután a helyi kedvencek kiestek az Európa-ligából. A Salzburg ugyanis a nyolcaddöntő visszavágóján 2-2-es döntetlent játszott a tavalyi elődöntős Eintracht Frankfurttal, és mivel az első, idegenbeli találkozón 4-1-re kikapott, búcsúzott a sorozattól. Tette ezt úgy, hogy miután a 83. percben másodszor is egyenlített a német ellenfél, bár végképp elszállt a remény, a játékosok ugyanúgy gyors, rövid passzos játékkal, a földön járatták a labdát, s szőtték támadásaikat, nyoma sem volt egyetlen kétségbeesett, céltalan felszabadításnak.

Azok után, hogy Szoboszlai Dominik és társai az ősszel még a Liverpoollal és a Napolival szemben is állták a sarat a Bajnokok Ligája csoportkörében, a nagy fordítás sem tűnt elképzelhetetlennek. De ne feledjük, a télen távozott Salzburgból Erling Haaland, aki a Borussia Dortmundban is szédületes sebességgel szállítja a gólokat és írja át egyre-másra a rekordokat. Míg más megvacsorázik, ő rúg egy mesterhármast. A norvég csatáron kívül azonban egy másik meghatározó játékos, a japán szélső, Takumi Minamino is váltott, neki ma már az Anfield Road a hazai pálya.

A Salzburg-szurkolók a büfében hiába gyűrték magukba számolatlanul a 4,2 eurós sör mellé a 3,7 euróért kínált frankfurti virslit, a Frankfurt 215,8 millió euróra taksált játékoskeretét gasztronómiai fronton nem tudták ellensúlyozni. Viszonyításképp: a hazai öltöző „lakóit” 113,6 millióra tartják. Igaz, nem csak papíron jó az Eintracht: André Silva és Filip Kostic jelenléte elképesztő dinamikát kölcsönöz a támadójátéknak. Szeretnénk azt hinni, hogy a Red Bull Arenába érkező nézők között nem pusztán azért hallottunk vissza-visszatérően magyar szót, mert elég sok honfitársunk dolgozik Ausztriában, hanem sokan Szoboszlai miatt jöttek. Akik így tettek, azoknak nem kellett csalódniuk. Bár az első félidőben kevesebbet volt játékban a 19 éves magyar válogatott középpályás, a szünet után remekelt: rendkívül aktív volt, ötletesen szervezte a játékot, bemutatott egy pimasz köténycselt, és még gólpasszt is adott. Jóval túlmutatott a szerepe azon, mint hogy veszélyesen tekeri középre a szögleteket, szabadrúgásokat. Többször téma volt már Szoboszlai kapcsán, hogy ha valakinek nagy az önbizalma, az nem jelenti azt, hogy nagyképű is. Ettől függetlenül azonban láthatóan magabiztosabb lett, miután bejött egy váratlan trükk, vagyis bármekkora az önbizalom, sosem árt táplálni. Az Európa-ligából való kiesés ellenére nyugodtan meg lehet állapítani, hogy Szoboszlai Dominik a lehető legjobb helyen van a Red Bull családnál. Azért lehet így fogalmazni, mert talán az tenne a legjobbat a karrierjének, ha Gulácsi Péter példáját követve Salzburg után Lipcse lenne a következő állomás, nem pedig egy az olasz sztárklubok közül, amelyekkel az utóbbi időben már összeboronálta a sajtó.

A salzburgi futballtúrát szurkolói szempontból sem túl bonyolult egyébként megszervezni, például egy osztrák kirándulójeggyel Budapestről vasúton öt óra alatt elérhető a Salzach-parti város, ahová autóval vagy busszal hat-hét óra eljutni. Ám épp az Eintracht Frankufrt elleni találkozó bizonyította be, hogy nem mindegy, egy vagy két éjszakai szállással tervez-e az ember, hiszen az eredetileg csütörtök este kilencre kiírt mérkőzést orkánveszély miatt előbb elhalasztották, majd másnap este hat órára írták ki. Aki kellően rugalmas, az a halasztással nyert pluszidőt turistaként is kitöltheti, így marad ideje bejárni a Hohensalzburg várat, Mozart szülőházát vagy a Mirabell kastélyt. A turizmus azonban önmagában nem ér sokat minőségi futball nélkül, márpedig a Salzburg a kiesés ellenére bebizonyította, hogy ott a helye közvetlenül az európai csúcselit mögött. Ha a csapat csak feleolyan jól védekezne, mint ahogy támad, nem feltétlenül akadály az Eintracht Frankfurt, így viszont egyelőre maradnak a sokgólos, semleges nézőként is izgalmas meccsek, hiszen elöl és hátul is veszélyes az alakulat.

A közelgő Bulgária–Magyarország Európa-bajnoki selejtező szempontjából örvendetes lenne, ha legalább hat-nyolc játékos játszana ott és úgy, mint Szoboszlai, ennek hiányában viszont Marco Rossi szövetségi kapitány arra építhet Szófiában, hogy az ellenfélnél sincs kolbászból a kerítés. Mindenesetre ha a március 26-i összecsapás 90. percében, 0-0-s állásnál szabadrúgáshoz jut a bolgár kapu előterében a magyar válogatott, nem biztos, hogy az a legjobb megoldás, ha Dzsudzsák Balázs áll a labda mögé.

Sorsolnak a Nemzetek Ligájában

Ma sorsolják a csoportbeosztását a Nemzetek Ligája második kiírásának, amivel tulajdonképpen megkezdődik a 2022-es labdarúgó-világbajnokság európai selejtezősorozata is. A két évvel ezelőtt rajtoló NL osztályait a debütáló kiírás tapasztalatai alapján átalakították, a magyarok egy osztállyal feljebb, immár a második vonalban szerepelnek majd. Az átalakítás nyomán az A, B és C osztály mezőnye egyaránt 16 csapatos lett a sorozat 2020–21-es idényére, a D-ben pedig hét együttes maradt. Korábban az első két vonalban csak 12-12 nemzeti együttes, a harmadikban pedig 15 szerepelt. A felsőbb osztályok létszámemelésének következtében lépett szintet a magyar válogatott. Marco Rossi szövetségi kapitány csapata az Amszterdamban ma este 18 órától sorra kerülő sorsolást a másodosztály negyedik kalapjában várja Bulgária, Izrael és Románia társaságában, az utóbbiakat így nem kaphatja ellenfélül. Az elsőből az oroszokat, osztrákokat, walesieket, cseheket, a másodikból a skótokat, norvégokat, szerbeket, finneket, a harmadikból pedig a szlovákokat, törököket, íreket és északíreket kaphatja Magyarország.

 

Ezek is érdekelhetik