BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyűlik a szellemi tulajdon

vg | A szellemi tulajdonjoggal rendelkező vállalkozások termelékenyebbek, ezért keresnek átlagosan 19 százalékkal többet a munkavállalóik, a szellemi tulajdonjogon belül legértékesebbnek számító szabadalommal rendelkező vállalkozásoknál pedig 53 százalékos a bérelőny – emelte ki György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának (SZTNH) rendezvényén. Éppen ezért fejleszteni kell a magas hozzáadott érték előállítására képes vállalkozásokat, elő kell mozdítani az innovációt, ösztönözni kell az alkotótevékenységet, ezek révén pedig előmozdítani a gazdaság újraindítását, növelni a foglalkoztatást. Magyarországon is van előrelépés az innováció hasznosításának területén az Európai Szabadalmi Hivatal és az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala 2021-es kutatása szerint.

A szellemi tulajdonjogot nem a kreativitás elfojtására, hanem annak ösztönzésére hozták létre – hangsúlyozta Pomázi Gyula, az SZTNH elnöke. Mint elmondta, a tapasztalatok azt mutatják, hogy a szellemi tulajdon védelmének jelentősége nap­jaink­ban nagyobb, mint valaha: a decemberben közzétett adatok szerint 2019-ben világszerte több mint 3 millió szabadalmi és több mint 15 millió védjegybejelentést tettek a gazdasági szereplők. A szabadalmak esetében a műszaki területek közül az infokommunikáció és a gyógyszeripar tartozik a listavezetők közé. Az SZTNH elnöke szerint a 2019-ben az iparjogvédelem terén indult növekedést nem vetette vissza a járvány. Tavaly a nemzeti úton benyújtott szabadalmi bejelentések száma 1,3 százalékkal, a kiegészítő oltalmi tanúsítvány iránti kérelmeké 1,8 százalékkal, a formatervezési, mintaoltalmi bejelentéseké 4,5 százalékkal, a bejelentésben foglalt mintáké 22,6 százalékkal, a védjegybejelentéseké 2,4 százalékkal nőtt az előző évhez képest. (Magyarországon érvényes szabadalmat nemzeti, vagy európai, vagy a Szabadalmi Együttműködési Szerződés keretein belül indított szabadalmi bejelentéssel lehet szerezni – olvasható a hivatal honlapján.)

Az idei első negyedévben az előző év azonos időszakához képest 14 százalékkal nőtt az újonnan benyújtott szabadalmi bejelentések száma, míg a védjegybejelentéseké 32 százalékkal. „A vírusválság rávilágított, hogy aki tud bánni a szellemi tulajdonjogokkal, az erősebb és válságállóbb azoknál, akik nem foglalkoznak ezzel. Ehhez elengedhetetlen a vállalkozások tudatosságának növelése, hiszen a szellemi tulajdonból, az ötletből csak akkor válik érték, ha vigyázunk is rá” – emelte ki Pomázi Gyula.

A gyógyszeripar és az infokommunikáció kiemelt számú szabadalommal rendelkezik

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.