A 2012-től bekövetkezett változásokkal a hazai felsőoktatás képzési szerkezete számos tekintetben összhangba került a munkaerőpiac igényeivel – derült ki az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elemzéséből. Harmadával emelkedett a műszaki diplomások, negyedével nőtt az agrártudományi végzettségűek és 12 százalékkal az informatikusok száma. Eközben a bölcsészek, a társadalomtudományi, a közgazdasági és természettudományi végzettségűek száma és aránya csökkent. Ebben a szerkezetváltásban a képzések állami szubvencióinak is meghatározó szerepük volt. Az elemzést különösen aktuálissá teszi, hogy a tervek szerint a következő években mintegy 1500 milliárd forintból fejlődhet és erősödhet a magyar felsőoktatás.
Az ÁSZ szakértői rámutattak, az elmúlt időszakban javult a képzési szerkezet koncentrációja, a duális képzésekben tanulók és a külföldi hallgatók aránya is emelkedett. Egyidejűleg csökkent a fiatalok között a diplomások aránya, miközben a képzésekből lemorzsolódók aránya stagnált, és a hallgatói sikeresség javulásának támogatása, közöttük a fenntartói bemeneti és kimeneti kompetenciamérések nem valósultak meg. Szintén kiemelték a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság egyetemi szervezetektől független, szakértői tevékenységét, hozzátéve, hogy az oktatás minőségének intézményi és rendszerszintű független értékelése nem volt biztosítva az időszak folyamán.
A tanulmányból az is kiderült, hogy a különböző egyetemeken azonos szakokon végzett diplomás fiatalok munkaerőpiaci pozíciói intézményenként jelentősen eltértek. A különbségek megfigyelhetők voltak mind a gazdasági, műszaki, mind a pedagógusdiplomák esetében, főleg az alapképzéseknél, de jellemezték a mesterképzésben részt vevőket is. Az elemzés szerint a frissdiplomások többsége elégedett a tanultak munkában való hasznosíthatóságával, úgy vélik, a megszerzett diploma stabil munkaerőpiaci pozíciót biztosít számukra. A diplomások bértöbbletére vonatkozó adatok ezt megerősítik, ugyanis hazánkban a munkaerőpiac az uniós átlagnál magasabb bérrel értékeli a diplomák meglétét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.