BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Több mint tizenegymilliárd forint jut az állattenyésztésre az antibiotikumrezisztencia ellen

Több mint 11,9 milliárd forintos keretösszeggel indul el az AMR2 című pályázat, amely az állattenyésztésben segíti a felelős antibiotikumhasználatot és az antimikrobiális rezisztencia elleni küzdelmet. A támogatás nagy létszámú sertés-, baromfi- és szarvasmarhatartó gazdaságokat céloz, és többek között mintavételezést, elektronikus adatgyűjtést és antibiotikumhasználati tervek felülvizsgálatát finanszírozza. A pályázat május végétől június végéig érhető el.

Megjelent az antimikrobiális rezisztencia elleni küzdelmet szolgáló pályázat, mely jelentős segítséget nyújt az állattenyésztőknek az állatbetegségek hatékonyabb kezelésében és megelőzésében. A kormány döntése szerint erre a célra megemelt támogatási összeg, 11,9 milliárd forint fordítható – jelentette be Viski József, az Agrárminisztérium agrár- és vidékfejlesztési támogatásokért felelős államtitkára. A nagy létszámú sertés-, baromfi- vagy szarvasmarhatartó tenyészetek június végéig pályázhatnak.

Több mint 11 milliárd forint jut az állattenyésztésre az antibiotikum-rezisztencia ellen
Több mint 11 milliárd forint jut az állattenyésztésre az antibiotikumrezisztencia ellen / Fotó: Huszár Márk

Viski József tájékoztatása szerint az Agrárminisztérium a tavaly meghirdetett Antimikrobiális rezisztencia (AMR) elleni küzdelem kompenzációs kifizetés megnevezésű pályázati felhívás folytatásaként – kibővített tartalommal és megemelt támogatási összeggel – meghirdette az antimikrobiális szerek felelős, fenntartható használatához és az antimikrobiális rezisztencia kialakulásának megelőzéséhez hozzájáruló AMR2 pályázati felhívást.

Ismertette, hogy a támogatást állattartó típusú, nagy létszámú árutermelő minősítésű sertés, baromfi- vagy szarvasmarhatartó tenyészetek kérhetik.

Olyan tevékenységekre (célterületekre) vehető igénybe, mint például a mintavétel és a rezisztenciavizsgálat elvégzése, kidolgozott antibiotikumfelhasználás-csökkentési terv félévente történő felülvizsgálata és elektronikus adatgyűjtési rendszer alkalmazása.

Az államtitkár kiemelte: a megemelt támogatási összegnek köszönhetően az új felhívás keretében – minden célterület együttes vállalása és betartása esetén – a kedvezményezettek évente tenyészetenként hozzávetőlegesen 3100 euró összegű támogatásban részesülhetnek.

A „AP-RD33b-2-25 Antimikrobiális rezisztencia (AMR) elleni küzdelem kompenzációs kifizetés”című pályázat 2025. május 1-jétől induló négyéves kötelezettségvállalási időszakkal jelent meg, a támogatási kérelmek benyújtására 2025. május 26-tól 2025. június 27-ig lesz lehetőség – tette hozzá Viski József.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.