BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tényleg annyira csórók a magyarok, hogy nyaralni sincs pénzük? A számok nem ezt mutatják

Nem telik el úgy nyár Magyarországon, hogy ne jönne ki olyan felmérés, amely lehangoló képet fest a magyarok utazási szokásairól és jövedelmi viszonyairól. Ehhez képest aztán szinte minden évben megdől a bel- és külföldön nyaraló magyarok száma, ami nem éppen arról tanúskodik, hogy romlana hazánkban az életszínvonal. Még ha a lakosság egy részének bizonyosan nem adatik meg a lehetőség, a számok nem hazudnak: minden statisztika szerint évről évről egyre többet és többet költünk nyaralásra.

A hazai lakosságnak legalább a fele megengedheti magának, hogy a napi megélhetésen felül hosszabb-rövidebb időre pihenésre és nyaralásra fordítson a jövedelméből – ez olvasható ki azokból az adatokból, amelyeket azok után vettünk szemügyre, hogy néhány hete a Publicus kiadta legfrissebb kutatását. A közvélemény-kutató intézet saját felmérése alapján azt állította, hogy a magyarok kétharmada nem tervez idén nyaralni. A hangzatos cím valódiságtartalmát persze nem könnyű leellenőrizni, hiszen szubjektív véleményeken és a gazdasági közérzeten alapul, tehát jó eséllyel a valóságosnál rosszabb képet mutat a magyarok nyaralási terveiről. Azonban szerencsére vannak egészen konkrét, objektív adataink, amelyek nem igazolják a kutatás megállapítását.

nyaralás
Tényleg annyira csórók a magyarok, hogy nyaralni sincs pénzük? A számok nem ezt mutatják / Fotó: Csapó Balázs

Kétszer annyi vendéget fogadtak tavaly a magyar szálláshelyek, mint 14 éve

Fontos az elején rögzíteni, hogy nagyon nehéz reális képet adni arról, hogy pontosan hány magyar nyaral idehaza vagy a határon túl. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) különbontja az egynapos és többnapos utazásokat a külföldi és a belföldi utaknál is, amelyek motivációk szerint is igencsak eltérők lehetnek. Ahogy a határon túl, úgy idehaza is jelen van az üzleti célú utazás, a munkába járás vagy egy ismerős meglátogatása, amelyeknek értelemszerűen semmi közük nincsen a nyaraláshoz, tehát ezekből az adatokból nem derül ki, hogy a valóságban hány fő töli a szabadidejét pihenéssel.

A belföldi utaknál ezért leginkább a szálláshelyek által közölt számokra érdemes hagyatkozni. Tavaly a magyarországi szálláshelyeken 9,3 millió belföldi vendég fordult meg. Mindez elsőre nem sokat mond, hiszen valaki többször is megszállhat egy évben, csakhogy ez a szám 2010-ben még 3,9 millió volt, azaz 14 év alatt megduplázódott a hazai vendégforgalom. A vendégéjszakák adataiban is visszaköszön a dinamikus növekedés: míg 2010-ben 9,9 millió vendégéjszakát töltöttek a magyarok a hazai szálláshelyeken, 2024-ben már 22 milliót.

 

Természetesen ezek a számok nem azt jelentik, hogy minden magyar nyaralt volna, mivel eleve aki jobb anyagi helyzetben van, az valószínűleg többször is megengedheti magának a pihenést. Ezért beszédesebb az az adatsor, amely a többnapos turisztikai célú belföldi utazásokat mutatja be motiváció szerint. Itt már kisebb a bővülés 10 év távlatban, a trend egyértelmű:

  • míg 2013-ban pihenés, üdülés és szórakozás motivációjú utazást 5,4 millió esetben regisztrált a KSH,
  • 2024-ben már 6,9 milliót.

Azt érdemes megjegyezni, hogy a 2010-es évek elején igencsak érződött még a nagy gazdasági világválság hatása, aminek következtében az emberek sokáig visszafogták a költéseiket. Azonban az elmúlt időszakban is bőven akadt a bajból, elég csak a Covidra, az orosz–ukrán háborúra vagy a megemelkedett inflációra gondolni. Hogy ezek ellenére a turizmus ilyen számokat produkál, az azt mutatja, hogy jelentősen erősödhetett a középosztály Magyarországon, akiket kevésbé érint a megélhetési költségek esetleges emelkedése. Tehát ha 2010-ben igaz is volt az az állítás, hogy a magyarok kétharmada nem nyaral, 2024-ben már biztosan nem.

Egyre többet utazik a magyar külföldre

A külföldi turizmus számait még nehezebb mérni, ami leginkább a helyi idegenforgalmi hatóságok adataiból ismerhető meg, ezeket pedig pár ország kivételével szinte alig közlik. És nem könnyíti meg a KSH sem az ember dolgát, hiszen az egynapos és a többnapos utazásokat is nyilvántartja, amelyek jó része üzleti célú, az egynaposak pedig a bevásárlóturizmushoz kötődnek. 

Így marad támpontként a többnapos utazások száma, ez tavaly 8,9 millió volt, ugyanez 2010-ben még 5,3 millió. 

Ugyanakkor többet árul el az az adat, amely a magyarok külföldi költéseit mutatja be. Ezek alapján 2010-ben még 453 milliárdot költöttek a honfitársaink külföldi utazásaik során, 2024-ben már 1357 milliárd forintot, ami háromszoros növekedés szűk másfél évtized leforgása alatt. Persze az inflációs hatást is számításba kell venni, de reálértéken így is jókora volt a növekedés.

 

Soha ennyi magyar nem nyaralt Horvátországban, mint tavaly

A magyarok körében a legnépszerűbb úti cél évtizedek óta Horvátország, ahova minden nyáron magyar családok százezrei utaznak. A horvát idegenforgalmi közösség adatai szerint 2024-ben 790 ezer honfitársunk fordult meg az országban, amivel a top 10-ben vagyunk a küldő országok között. A prímet régóta a németek vezetik, akik most épp mintha elhanyagolnák déli szomszédunkat. Ám a mi szempontunkból lényegesebb, hogy a tavalyi év abszolút rekordnak számít, főleg ha 2010-zel vetjük össze.

Nehézségek és magas infláció ide vagy oda, az elmúlt években még mindig kétszer annyi magyar engedhette meg magának, hogy Horvátországban töltse a szabadidejét, mint egy bő évtizede.

2008-ban, a nagy gazdasági világválság kitörésének évében 370 ezer magyar volt olyan szerencsés, hogy az Adriai-tengert megcsodálhassa. Ez a szám aztán sokáig stagnált az elhúzódó gazdasági nehézségek következtében, míg 2013 volt az első év, amikor sikerült megközelíteni a 2008-as adatokat. A 2010-es évek javuló jövedelmi viszonyai közepette tovább emelkedett a Horvátországban nyaraló magyarok száma, amit a Covid csak átmenetileg tört meg. 

Az elmúlt két évben pedig stabilan hétszázezer fölött volt a magyar turisták száma.

És még nem beszéltünk azokról, akik Olaszországban, Montenegróban, Spanyolországban vagy Görögországban nyaralnak. Ezek alapján pedig nem túlzás azt állítani, hogy a másfél milliót is elérheti azon magyarok száma, akik külföldre utaznak pihenni idén nyáron.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.