– Miért virágzik ki minden évben a Balaton?
– A Balaton dús tápanyagkészletű, öregedő tó, így nem csoda, hogy időről-időre kivirágzik benne az alga. A szakemberek azt állítják, hogy a tó tiszta, a vize jó minőségű. Csak a legrosszindulatúbbak emlékeznek a több évvel ezelőtti, igen látványos algavirágzásra.
– Pedig erre szinte minden évben sor kerül.
– Mert tele van szerves anyaggal. Magas a nitrát- és a foszfortartalma miatt, tartós meleg esetén ellepi a kékalga, amely az élő szervezetekre veszélyes toxikus anyagokat termel. E mérgek az embereknél például bőrkiütéseket, vagy szaruhártya-gyulladást okozhatnak. Egyébként foszforból, nitrogénből és műtrágyából az utóbbi tíz évben a korábbi mennyiség háromnegyede még mindig belemosódott a tóba, ezért igen fontos lenne a szennyezés csökkentése. Már negyven százalékos csökkenés észrevehető javulást okozna.
– Erre lenne a csatornázás is.
–Igen, de sajnos a csatornázottság a tóparti településeken még mindig elég hiányos. Ha még ilyen mértékű sem lenne, mint most, akkor nem biztos, hogy egészségügyi okokból nyugodt szívvel fürödhetnénk a Balatonban. A tó vize nyugatról kelet felé haladva tisztább, a legtisztább pedig a partoktól háromszáz méterre befelé.
– Hogyan hat a Balaton vízminősége a tó halállományára?
– Nemrég azt hallottam, hogy a Balaton-parti éttermekben nem mindig kapható a tóból származó hal, gyakran máshonnan hozzák. A Balaton halállományát a vízminőség további javításával lehetne stabilizálni, növelni pedig csak telepítéssel. Az oxigénfaló növények, az algák a felelősek azért, hogy a régebben legendás balatoni dévérkeszegek és a keszegek száma jelentősen megfogyatkozott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.