BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Veszteséges lett az MKB utolsó negyedéve

Az MKB Bank bevételei és költségcsökkentésből származó megtakarításai csak részben tudták ellensúlyozni a pandémia indirekt eredménycsökkentő hatásait. Tovább erősödött a vállalati üzletág.

A z MKB csoport korrigált, konszolidált, adózás utáni eredménye 2020-ban a megelőző évhez képest 41 százalékkal, 22 milliárd forintra, míg a negyedik negyedévben – éves bázison – 4,5 milliárd forinttal, mínusz 800 millió forintra esett vissza – derül ki a hitelintézet tegnap publikált gyorsjelentéséből. Korrekció előtt 2020-ban az adózott profit 8,4 milliárd forint, az utolsó negyedév vesztesége pedig 4,9 milliárd forint volt. Az eredményromlást a pandémia indirekt hatásaira, valamint a csökkenő pénzpiaci eredményre lehet visszavezetni.

A negyedik negyedéves, 13,7 milliárd forintos korrigált bruttó bevétel 32 százalékkal maradt el a bázistól, míg az egész évet tekintve 15 százalékkal, 69 milliárd forintra zsugorodott.

A sajáttőke-arányos megtérülés 2020 utolsó negyedében éves összevetésben 7,7 százalékról mínusz 1,5 százalékra csökkent, míg éves szinten 10,1 százalékponttal, 11,06 százalékra esett.

Az MKB csoport ugyanakkor a saját megítélése szerint sikeresen teljesítette a 2020. évi növekedési célkitűzéseit, a mérlegfőösszeg a gyors betét- és hitelállomány-növekedés hatására 2782 milliárd forintra bővült. A pénzintézet piaci részesedése a 2019-es 4 százalékról 5,2 százalékra nőtt az év során. A saját forrású hitelezés és a gazdaságélénkítő programokban való részvétel erősödése hajtotta az ügyfélhitelek növekedését az utolsó negyedévben. A bankközi betétek a refinanszírozó források bővülése miatt is emelkedtek.

Az ügyfélbetétek és az Magyar Nemzeti Bank likviditási programjaiból származó források bővüléséből eredő likviditási többletet az értékpapír-állomány 22 százalékos növekedése szívta fel. A nem teljesítő banki hitelek rátája 2,6 százalékra javult. A hitelekre képezett kockázati költség a negyedik negyedévben csak 100 millió, 2020 egészében 1,4 milliárd forint volt.

Az egyes divíziók közül a lakossági üzletágban a prémiumszegmens ügyfélszáma több mint másfélszeresére emelkedett az ügyfélstratégia sikeres végrehajtása nyomán. A bankcsoport a vállalati szegmensben is megerősítette piaci pozícióját, a bruttó hitelállomány itt 25,5 százalékkal, a betétállomány 64 százalékkal növekedett. A lízingüzletágban tevékenykedő MKB-Euroleasing megtartotta piaci részesedését, főként a gépjármű-finanszírozásnak – ahol a lakossági aktivitás a járvány dacára is folyamatosan nőtt – és a mezőgazdaságigép-finanszírozásnak köszönhetően. A jogosult lízingügyfél-kitettségek mintegy 35 százaléka volt moratórium alatt az év végén.

Ginzer Ildikó vezérigazgató-helyettes a jelentés kapcsán kiemelte, hogy a hitelintézet tőkepozíciója igen erős, a társaság saját tőkéje a negyedik negyedévben az egy évvel korábbihoz mérten 5,7 százalékkal, 210 milliárd forintra gyarapodott. Mint hangsúlyozta, a betétek az év utolsó három hónapjában 1862 milliárd forintra nőttek, ami éves bázison nagyjából 52 százalékos bővülés. A bruttó hitelek a negyedik negyedévben 19 százalékkal, 1160 milliárd forintra emelkedtek.

A bank vezetése összességében úgy látja, hogy az MKB 2020-ban megőrizte erős tőkepozícióját, amely jó alapot biztosít a Magyar Bankholding 2021-es növekedési céljainak megvalósításához.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.