Miért volt szüksége a MET-nek arra, hogy stratégiai partnert vonjon be a Tigázba?
L. B.: Mind a portfóliónkat tekintve, mind földrajzi értelemben diverzifikált jelenlétre törekszünk az európai energiapiacokon, az új, eszközszintű befektető bevonása pedig lehetővé teszi, hogy folytassuk növekedési stratégiánkat. Az eszközök felvásárlása és működtetése ugyanis tőkeigényes, a szükséges források biztosításának pedig az az egyik módja, hogy mindenütt erős, megbízható helyi partnerekkel fogunk össze. A Status Energy csoporttal az együttműködésünk jól illeszkedik tehát a MET stratégiájába, e partnerség révén a kockázatokat megosztjuk és hosszú távon is stabilitást biztosítunk.
Miért jó befektetés az Opus Global Nyrt. számára a Tigázban való közvetett tulajdonszerzés?
B. CS.: Pontosítanom kell. Nem az Opus Global Nyrt., hanem az Opus Global Befektetési Alapkezelő Zrt. által kezelt Status Energy Magántőkealap szerzett közvetett tulajdont a Tigáz Zrt.-ben. A Status Energy Magántőkealap befektetési politikájának megfelelő instrumentum a Tigáz. Az Opus Global Nyrt. érdeke az, hogy alapkezelője hosszú távon és sikeresen menedzselje ezt a befektetést, tekintettel arra, hogy számos kapcsolódási pontot és szinergiát látunk már meglévő energetikai portfóliónkkal.
Milyen értékben hajt végre tőkeemelést a Status Energy Kft.
az MS Energy Holding AG-ban?
B. CS.: A Status Energy Magántőkealap leányvállalata, a Status Energy Kft. tőkeemeléssel szerzett az MS Energy Holding AG-ban 50 százalékos közvetlen részesedést, amely révén 50 százalékos közvetett tulajdonrészhez jut a Tigáz Zrt.-ben. A felek megállapodása szerint a tőkeemelés értékét üzleti titokként kezeljük.
Konkrétan mire fordítja a MET
a tőkebevonásból érkező pénzt?
L. B.: Az elmúlt néhány évben a vállalatcsoport a regionális terjeszkedésre összpontosított: beléptünk a lengyelországi gázpiacra, leányvállalatokat alapítottunk Olaszországban, Bulgáriában, Spanyolországban, nyitottunk az oroszországi és a törökországi piac felé, valamint tavaly befejeztük a romániai RWE Energie felvásárlását. Ha az a kérdés, hogy milyen irányba indulunk a jövőben, akkor Közép-Európa továbbra is cél marad, talán még Dél-Európát emelném ki.
Nem tart attól, hogy az 50-50 százalékos tulajdonlás mellett
a Status Energy nem tudja
teljes mértékben megvalósítani
a Tigázzal kapcsolatos szakmai elképzeléseit?
B. CS.: Nem, mert a szakmai konszenzus egy irányba mutat a MET csoport terveivel. Az iparág szereplői és befektetői minden esetben hosszú távra terveznek, az ágazat sajátosságai – például a jogszabályi és a piaci környezet, a meglévő infrastruktúra – behatárolják a felek mozgásterét. Természetesen a megállapodás előkészítési szakaszában egyeztettük és rögzítettük az üzleti, szakmai elképzeléseinket is, hogy ezek alapján már közös koncepciót megvalósítva működjön tovább a társaság. Éppen az alap tulajdonszerzése az egyik biztosítéka annak, hogy minden szempontból stabil és eredményes együttműködésbe kezdhetünk. A társaság működtetésének megismerése nyomán olyan szolgáltató fejlesztésében kívánunk részt venni, amely a jövőben is képes lesz optimálisan kiszolgálni partnerei, ügyfelei igényeit, megfelelni a jövőben felmerülő elvárásaiknak.
A MET stratégiája szerint hosszú távon fenntartható állapot valamely eszközön egy másik társasággal osztozni?
L. B.: Az eddigi tapasztalataink alapján határozottan mondhatjuk, hogy ez jól működő modell, éppen ezért törekszünk erre több országban is. Hasonló partnerségi megállapodások keretében vásároltunk energetikai eszközöket, vagy működtettünk szakmai projekteket korábban is: ilyen az MVM-mel közösen üzemeltetett Dunamenti Erőmű vagy az E2 Hungary vegyesvállalat, amelyet a Magyar Telekommal alapítottunk 2015-ben. Szerbiában a NIS energiacéggel együttműködésben építünk majd szélerőművet.
Mennyiben térnek el a MET és
a Status Energy (illetve annak tulajdonosa, az Opus) elképzelései
a Tigáz működtetésével, fejlesztésének irányaival kapcsolatban?
L. B.: A felek a tárgyalások során előzetesen is egyeztették elképzeléseiket, így a fejlesztés irányaival kapcsolatban a tulajdonosok közt egyértelműen egyetértés van. A szakmai vezetést a jelenlegi menedzsment végzi a jövőben is – Kiss Csaba üzletfejlesztési és stratégiai vezérigazgató-helyettessel kibővülve.
Egy adódó üzleti lehetőség kiaknázása vezetett a fenti ügylethez, vagy egy meghatározott energiaipari portfólió kialakításán dolgozik az Opus?
B. CS.: Az Opus csoport befektetéseinek egyik kiemelten fontos, stratégiai divíziója az energetika. A portfólió hatékony működtetésén, tartós eredményességén dolgozunk, és ehhez illesztjük hozzá a fenntartható módon integrálható elemeket. A tartós jövedelmezőség mellett továbbra is vizsgáljuk a lehetőségeket az energetika területén. Nyitottak vagyunk szelektív akvizíciókra és egyéb együttműködésekre.
Egyeztet-e az Opus a Tigáz-konstrukcióhoz hasonló, újabb stratégiai együttműködés kialakításáról a MET-tel vagy más lehetséges stratégiai partnerrel?
B. CS.: Határozott elképzelésekkel és jövőképpel vagyunk jelen az energetikai piacon, jelentős növekedési lehetőségeket látunk az ágazatban, folyamatosan vizsgáljuk az üzleti lehetőségeket.
Még nem zárult le a Tigáz átalakítása. Kész-e a Status Energy arra, hogy további pénzt fordítson a Tigáz fejlesztésére?
B. CS.: Egy ekkora szolgáltatónál számos fejlesztési szükséglet jelentkezik, amelyek menedzselésére lesz rálátásunk. A befektetési alap tulajdonosi szerepvállalása egyértelműen erősíti a szolgáltató finanszírozási pozícióját. Résztulajdonosként a fejlesztések tervezésében és ráfordításaiban is partnerként járunk el. Ugyanakkor le kell szögezni, hogy fejlesztési koncepciónk az emberi és környezeti erőforrásokkal történő felelős gazdálkodásra épülhet. Elkötelezett hívei vagyunk a fenntartható fejlődésnek, kiemelt célunk, hogy a Tigáz környezettudatos, a helyi és a cégcsoporton belüli lehetőségeket egyaránt kiaknázó gazdálkodással váljon a térség fejlődésének motorjává.
Az év végére a tervek szerint mennyiben tér el a Tigáz működése, szervezete, gazdálkodása az év elejitől?
L. B.: A Tigázban folyamatosan dolgozunk a megújulást támogató programokon, projekteken. A társaságban az áramvonalasabb, hatékonyabb működéshez szükséges változtatásokat már az elmúlt évben megkezdtük. A munkát a terveknek megfelelően folytatjuk, így szervezeti szinten most nem kell újdonságokra számítani. Ennek megfelelően a prudens működés és a hatékonyságnövelés lesz továbbra is a legfontosabb vállalatirányítási szempontból, a szolgáltatásaink terén pedig a folyamatos fejlesztések révén egyre több modern, ügyfélbarát megoldást tervezünk bevezetni az elkövetkező években.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.