C. D. | Az Európában irányadó Brent kőolajfajta hordónkénti ára 57 dollár felett is járt tegnap, ami félszázalékos erősödésnek felelt meg. Hasonló mértékben drágult és 53,9 dollárig jutott a nap elején a tengerentúlon mértékadó WTI is, ezzel az olajárak a legutóbb tavaly februárban látott szintekre nőttek. A kereslet élénküléséhez fűzött remények mellett az olajárak jó szereplését a koronavírus elleni védőoltások ütemezése és főként az Amerikai Olajintézet (API) heti készletadata támogatta. Az API jelentése szerint ugyanis a múlt héten 5,8 millió hordóval 484,5 millió hordóra csökkent az amerikai olajkészlet, de előzőleg a piaci elemzők csak 2,3 millió hordós mérséklődésre számítottak. Tegnap délután aztán az amerikai energiaügyi hivatal (EIA) is közzétette legfrissebb készletadatát. Eszerint a január 8-ával zárult héten 3,2 millió hordóval csökkentek az olajkészletek, 482 millió hordóra. Igaz, ez 8 százalékkal magasabb, mint az elmúlt öt évben ebben az időszakban mért átlag, de itt is jóval az elemzői várakozást meghaladó volt a csökkenés. Az EIA beszámolója kiemelte azt is, hogy nőtt az Egyesült Államok olajfinomítóinak termelése. Az előző héten a finomítók átlagosan 82 százalékos kapacitás mellett 14,7 millió hordó olajat finomítottak, ami mintegy 270 ezer hordóval haladta meg a megelőző heti teljesítményt.
A Commerzbank a Reutersnak kommentálva úgy értékelte a folyamatokat, hogy a kedvező befektetői hangulat most a keresleti és a kínálati oldal kedvező alakulásával párosul, ami elősegíti az árak növekedését. Ilyen kedvező hatással járó kínálati tényező – a szakértők szerint – Szaúd-Arábia január elején bejelentett önkéntes vállalása is. Az arab állam ugyanis az OPEC+ egyeztetésén bejelentette, hogy egymillió hordóval 8,125 millió hordóra csökkenti napi termelését a február–márciusi időszakban. Az Erste elemzése szerint a szaúdi Aramco már jelezte is a legnagyobb vevőinek, hogy februártól csökkenti a szállításokat. Úgy látják, a koronavírus terjedése lehet az egyetlen tényező, amely megállíthatja a nyersolaj hetek óta tartó áremelkedését, kockázat, hogy az új, gyorsabban terjedő mutációk már több országban is felütötték fejüket. Ennek nyomán Kínában és Japánban is szigorítanak az intézkedéseken, Németország pedig áprilisig korlátozásokat tarthat fenn. A Brent típusú ásványolaj hordónkénti ára egyébként az elmúlt szűk két hétben már 10,5 százalékos emelkedésen van túl.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.