BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lassult, de óriási az európai visszaesés

A járványkorlátozások enyhítése ellenére aligha várható gyors kilábalás a gazdasági válságból Európában – ezt tükrözik Eu­rópa legnagyobb gazdaságainak előzetes májusi be­szer­zési­mened­zser-indexei.

Nagyot ugrottak az áprilisi rekordmélypontról az aktivitást mérő beszerzési­menedzser-indexek (BMI) Európa három legnagyobb gazdaságában – a briteknél, a franciáknál és németeknél –, de még ezzel is a 2008–2009-es válság mélypontja alatt maradtak. Bár az eurózóna összesített májusi adatai a vártnál valamivel jobbak voltak, és ebben a hónapban az európai országok megkezdték a szigorú mozgáskorlátozó intézkedések lazítását, az kérdéses, hogy a gazdasági visszaesés mennyivel lesz nagyobb a második negyedévben, mint az elsőben. Nagy-Britanniában a nullához közelítő inflációval párosuló és borzasztóan alakuló gazdasági adatok bősz vitához vezettek a jegybank kamatairól. Egyes közgazdászok megrökönyödéssel fogadták, hogy Andrew Bailey, a Bank of England elnöke azt mondta: nem kizárható, hogy az eurózónához hasonlóan a brit kamatok is a nulla alá süllyedjenek. „Nem tudok olyan gazdaságra gondolni, ahol a negatív kamatok rosszabb ötlet volna, mint az Egyesült Királyságban – írta Kit Juckes, a Société Générale fő devizastratégája. – Hogy az ördögbe volna értelme még csak megfontolni is, hogy negatív kamatokat tegyenek a (monetáris politikai) mixhez?”

Elbizonytalanodást okoztak az európai piacokon is a javuló gazdasági aktivitást ám durva visszaesést előrevetítő BMI-adatok. Az euró visszavonulót fújt azt követően, hogy a napokban a francia elnök és a német kancellár javaslata egy 500 milliárd eurós európai támogatási csomagról már az 1,1-es szint fölé segítette a dollár ellenében. A font rosszabbul teljesített. „Az eurózóna továbbra is zuhanó üzleti aktivitással szembesült májusban, de a felmérés adatai legalább abban mutattak megnyugtató jeleket, hogy a visszaesés valószínűleg elérte a mélypontot áprilisban. A második negyedéves GDP valószínűleg precedens nélküli mértékben fog zuhanni” – mondta Chris Williamson, a BMI-ket publikáló IHS Markit fő közgazdásza.

A BMI-adatok a trendvárakozásokat jelzik: a valós teljesítményromlást több héttel később mutatják majd ki a statisztikák. Ami a májusi BMI-kből most látszik: az eurózóna összesített indexe 30,5 pontra szökött fel az áprilisi 13,6-ről. Ez a 25 pontos elemzői várakozás felett volt, de még mindig mélyen azon az 50 pontos határon alul, amely visszaesés helyett már stagnálást jelentene. A szolgáltatási szektor 28,7 pontos indexe a vártnál jobb és javuló, de még mindig baljósan gyenge képet mutat, és ugyanez a helyzet a 39,5 pontos ipari mutatóval is. Az adatok szerint, ha lassuló mértékben is, de folytatódik a munkanélküliség növekedése, ami nem jó ómen a kereslet kilátásait tekintve, miközben a szolgáltatói szektor szereplői csökkenő árakról számoltak be. Az aktivitási indexek májusi emelkedése kisebb, mint a járványt márciusban maga mögött hagyó kínai gazdaságé volt, és a számok azt sugallják, hogy a V alakú, azaz gyors kilábalást el lehet felejteni – írták jegyzetükben az ING elemzői. A második negyedévi GDP az IHS szakembere szerint 10 százalékkal csökkenhet az eurózónában. Rosie Colthorpe, az Oxford Economics elemzője szerint ennél is nagyobb visszaesés várható, bár a végleges májusi BMI-adatok akár javulhatnak is, ha a korlátozások feloldása a vártnál nagyobb könnyebbséget hoz a vállalkozásoknak. „A kilábalás ereje attól függ, milyen gyorsan tér magához a kereslet, és attól, hogy visszafogják-e az ideges fogyasztók a fogyasztásukat és a bizonytalan vállalkozások a befektetéseiket” – írta.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.