BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mélyponton a kínai növekedés

Topolay Gábor | Csaknem három évtizedes mélypontra esett a kínai gazdaság növekedési üteme: a kereskedelmi háború egyre nagyobb károkat okoz az országnak. Az idei harmadik negyedévben 6 százalékkal bővült a gazdaság éves bázison, a 6,1 százalékos konszenzus helyett. Az elemzők egyöntetű véleménye szerint a lassulás oka, hogy a vámháború drasztikusan rontja az üzleti hangulatot és a beruházási aktivitást, amit az intenzív belföldi stimulus sem tud érdemben javítani.

Ugyanakkor a kormányzat és a jegybank gazdaságélénkítésének eredménye látszik valamelyest az adatokon. Az ipari termelés volumene meglepetésre 5,8 százalékra gyorsult szeptemberben, ami vélhetően a kormányzati beruházások következménye. A szeptemberi kiskereskedelmi forgalom megfelelt a várakozásoknak, az állóeszköz-beruházások 5,4 százalékos növekedési üteme pedig ugyan a második legrosszabb az elmúlt harminc évben, de csak enyhe lassulás augusztushoz képest. A kínai statisztikai hivatal szerint az év elején bevezetett stimulus mostanra kezdi kifejteni hatását. A hivatal szóvivője közölte azt is: egyes, úgynevezett speciális célú kötvények 2020-ra tervezett kibocsátását előbbre hozzák, hogy így támogassák a tartományok infrastrukturális beruházásait. A Nomura elemzői másképp látják: szerintük az ipar szeptemberi felpattanása csak egyszeri hatások következménye, októberben ismét számottevő lehet a lassulás. Hasonlóan gondolkodnak a HSBC elemzői: további monetáris lazítást és fiskális stimulust várnak a negyedik negyedévben. „A kormánynak és a jegybanknak az eddigieknél drasztikusabb eszközökre lesz szükségük, ha meg akarják fordítani a trendet.” Több szakértő és piaci szereplő utalt rá ugyanakkor, hogy a kínai makroadatok megbízhatósága erősen kétséges, a lassulás valós mértéke nagyobb lehet a közzétett adatoknál.

Az amerikai–kínai kereskedelmi tárgyalások legutóbbi fordulójában a felek részleges megállapodásra jutottak, ám a megállapodást még nem foglalták írásba, Donald Trump szerint ez az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés november 16-i chilei ülésén történhet meg.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.