BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Alternatívát kínálna az amerikai LNG

Számos téren válhat szorosabbá az együttműködés a magyar és az amerikai energiahatóság között. Az utóbbi elnöke szerint nem kérdés, hogy szükség van atomtechnoló­giára.

Az amerikai cseppfolyós földgáz (LNG) exportja volt az egyik fő téma az amerikai szövetségi energiaszabályozó hatóság (FERC) elnökének auszt­riai, csehországi, lengyelországi és magyarországi tárgyalásain. Neil Chatterjee a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) vezetőjével folytatott egyeztetései után újságírókkal közölte: úgy gondolja, hogy Magyarországon is erős az érdeklődés az amerikai LNG iránt.

Ám az amerikai LNG importjához térségünkben – amely hagyományosan egyébként is az orosz vezetékes gáz fő exportpiaca – egyelőre hiányos az infrastruktúra. A Világgazdaságnak erre a felvetésére Neil Chatterjee azt emelte ki, hogy a FERC csak az idén tizenegy LNG-exportterminál megnyitására adott ki engedélyt, az ezekről induló exporttal bővül a globális kínálat, javul az amerikai gáz hozzáférhetősége, és remélhetőleg csökkennek az árak. Geopolitikai szempontból arra mutatott rá, hogy az átlátható árképzésű amerikai LNG alternatívát kínál a vásárlóknak az orosz gáz mellé. Az infrastruktúra hiányosságainak felszámolásához a szomszédos országoknak együtt kell működniük, „mi pedig műszaki és vezetési segítséget adhatunk, megoszthatjuk a tapasztalatainkat” – mondta. Jelezte, hogy az LNG kapcsán az elmúlt napokban nemcsak az amerikai gáz piacáról egyeztettek, hanem arról is, hogyan működhetnek együtt a szövetségesek a vonatkozó technikai területeken. „Szándéknyilatkozatot ugyan nem írtunk alá, de a megbeszélések eredményesek voltak” – szögezte le.

Neil Chatterjee az orosz gáz tervezett új európai útvonaláról, a Török Áramlatról nem kívánt lapunknak nyilatkozni. Az amerikai energiamixet érintő kérdésre elmondta, hogy a FERC igyekszik elhárítani az akadályokat az új technológiák használata elől. Így nagy hangsúlyt kap az akkumulátoros energiatárolás a növekvő nap- és szélenergia-kapacitások miatt, hiszen ezek nem mindig akkor termelik az áramot, amikor arra a felhasználóknak szükségük van. Szerinte a megújuló alapú erőművekkel eleve együtt kellene telepíteni az akkumulátorokat. Az atomtechnológiáról kiemelte, hogy csak azzal állítható elő áram folyamatosan, nagy mennyiségben és károsanyag-kibocsátás nélkül, ezért nem is kérdés, hogy szükség van rá. Ám mivel az atomenergiának Amerikában jelentős versenytársai a megújulók és az olcsó gáz, a szövetségi kormány szerint is meg kell oldani az atomerőművek fenntartását.

Az Egyesült Államok elsődleges energiatermelése 2018-ban háromnegyed részben fosszilis, ezen belül nagy részben gázalapú volt, 12 százalék jutott a felfutó megújulókra és csaknem 9 százalék az atomenergiára az ország energiaminisztériumának adatai szerint. Bár a szénbázisú termelés visszaszorulóban van, az USA élen jár a környezetkímélő megoldást kínáló úgynevezett tiszta szén (CCS) kísérleti projektjeinek terén. Ezek gazdaságosságára vonatkozó kérdésünkre a FERC elnöke közölte, hogy a piac kevéssé érdeklődik e technológia iránt, de az érintett kutatásokat az energiaminisztérium ösztönzi, a kongresszus pedig adókedvezménnyel segíti. A fókusz azonban a földgázon – amelynek köszönhetően Amerika nettó energiaexportőrré válik –, illetve a megújulókon van. Ennek az az eredménye, hogy mára az 1990-es évek szintjére esett az amerikai energiaipar szén-dioxid-kibocsátása.

Terítéken a kiberbiztonság

A FERC elnöke a MEKH nemzetközi kapcsolatokért felelős elnökhelyettesével a megújuló energia hálózatba táplálásáról, a dekarbonizált energiapiacokról, a hazai napenergia-termelésről, a fogyasztóvédelemről és a kiberbiztonságról is tárgyalt. Téma volt még a térség gázpiaca és az LNG importszabályozásának legjobb gyakorlata is.

A FERC az idén

11

LNG-exportterminál megnyitására adott engedélyt

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.