Várhatóan heteken belül elérhetővé válik az év – keretösszegét és jelentőségét tekintve is – legnagyobb pályázati konstrukciója, a két részből álló, együttesen 45 milliárd forintos, állami finanszírozású kutatás-fejlesztési felhívás – mondta a Világgazdaságnak Papadimitropulosz Alex, a Via Credit ügyvezető igazgatója. A pályázati tanácsadó szerint a Nemzeti, Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) által gondozott két új kiírás akár 10-20 ezer vállalkozás számára is releváns fejlesztési lehetőség lehet. A 24 milliárd forintos keretű, kis- és középvállalkozásoknak szóló részben 50–500 millió forint támogatás a tét, várhatóan 200–250 millió forint körül lesz az átlagos igény, míg a nagyvállalatoknak szóló 21 milliárd forintos lábnál 500 millió–1 milliárd forint forrás érhető el, és zömében 900–950 milliós kérelmekre van kilátás.
Mivel a pályázatok júliusi beadását bocsátották előre, időt kell hagyni a piacnak a felkészülésre, ezért is indokolt még május végén vagy június elején rögzíteni a pontos feltételeket – érvelt a szakértő. Tapasztalatai szerint egy jó pályázat esetében egy-másfél hónap alatt két és fél, háromszoros túligénylés is elképzelhető, jelen esetben ez akár augusztus végére is elérhető. Úgy látja, a kkv-szektoron belül kiemelt aktivitás várható a feldolgozóiparban, az építőiparban, a mezőgazdaságban és a szolgáltató szektorban is, de minden olyan termelővállalat felsorakozhat a rajtvonal mögé, amely növelné a termelékenységét és a hatékonyságát. A nagyvállalatoknak szóló felhívás pedig a versenyszféra krémjét is megmozgathatja, akár olyan, tőzsdén jegyzett cégek is elindulhatnak, mint például a Mol vagy a Richter. Az utóbbiak esetében azonban fontos kritérium, hogy nemzetgazdasági szinten mérhető újdonságtartalommal rendelkező projektekkel kell előállni, összhangban az S3 Nemzeti intelligens szakosodási stratégiával.
Az, hogy a technológiafejlesztést célzó berendezések fél áron szerezhetők be a pályázat keretében, legalább olyan vonzó lehetőség Papadimitropulosz Alex szerint, mint hogy a kutatás-fejlesztési költségek keretében munkabért és járulékokat is el lehet számolni. A szakértő arra számít, hogy mindezek ellenére az új innovációs pályázat nem lesz a nyerészkedés terepe, mert a szigorú, egymásra épülő pénzügyi és szakmai kontroll szavatolja, hogy azok a kreatív ötletek kaphassanak zöld utat, amelyek mögött stabil anyagi hátterű vállalkozások állnak. Papadimitropulosz Alex szerint az NKFIH-nak nem lehet érdeke, hogy minden egyes pályázó forráshoz jusson, a többszörös túligénylésnél ugyanis a pénzügyi és a szakmai szempontok mentén végül valóban a legkiválóbb innovációs projektek mellé rendelhetnek támogatást. Noha kedvező fejlesztési lehetőségről van szó, korlátokat is beépít a kiíró, így például a teljes költségvetésnek legfeljebb a 40 százaléka lehet gép, eszköz vásárlása, ugyanez a hüvelykujjszabály vonatkozik a támogatásból fedezett szolgáltatásokra. Legalább 30 százalékos hányadot kell kitennie a kutatás-fejlesztési bérköltségnek, így akár havi 1,4 millió forintos munkabért is el lehet számolni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.