A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) folytatja a portfóliótisztítást: újabb húsz cégben birtokolt mikrorészesedésétől szabadulna meg az állami elektronikus árverési rendszeren keresztül. A rendszerben megjelenő vállalatokban sokszor csak néhány százaléka vagy részvénye van az államnak, amelynek így a gazdasági folyamatokra nincs valódi befolyása, viszont nagyok a cég ügyeivel járó adminisztratív terhei. Ezért az MNV egy hónapja negyven kisebbségi részesedést hirdetett meg, de csak három részvénycsomagot tudott eladni – kikiáltási áron. A most felkínált újabb húsz mikrorészesedés eladásából a várható bevétele azonban csak néhány százezer, nagyobb érdeklődés esetén legfeljebb néhány millió forint lehet. A részvényeket vagy a többségi tulajdonosnak érdemes megvásárolnia, vagy egy olyan befektetőnek, aki a cégben részesedést akar szerezni.
A most meghirdetett érdekeltségekből talán az egyik legérdekesebb az, amelyet az állam a Magyaróvári Timföld és Műkorund Zrt.-ben, ismertebb nevén a Motim Zrt.-ben tulajdonol. Ebben volt fontos befektetése Gyurcsány Ferenc egykori miniszterelnök cégcsoportjának 2016- ig, amikor mintegy másfél milliárd forintért a menedzsment kivásárolta a politikustól. Az állam most 198 ezer forint kikiáltási áron kínálja a társaságban szerzett 751 törzsrészvényét.
Jóval nagyobb falatnak tűnik a Komlósi Lúd Kft. 1,9 százaléka 2,5 millió forint kikiáltási áron. A szárnyashús-kereskedelemmel foglalkozó cég az utolsó elérhető beszámolója szerint 2,8 milliárd forint árbevétel mellett 41,3 millió forint nyereséget termelt. Az eladási listára került a Tigáz Zrt. 185 törzsrészvénye is, ez is olyan tétel, amelyre vélhetően érkezik ajánlat. Az MNV kiszállna a Magyar Termék Nonprofit Kft.-ből, is, amelyet 2006-ban alapított tizenhárom vele együttműködő hazai termelővállalat a hasonló nevű termékdíj menedzselésére. A cégnek 2017-ben 69,9 millió forint árbevétele és 1,8 milliós eredménye volt.
Az ÉRF Észak-Alföldi Regionális Fejlesztési Zrt.-ben lévő csaknem 2 százalékos hányadától is megszabadulna a vagyonkezelő. Az ÉRF az ügylet után is többségi állami kézben maradna, mert a többségi hányada ma is a Regionális Fejlesztési Holding Zrt.-é, amely várhatóan megszerzi az MNV-nél lévő részt is, hacsak a liciten egy szemfüles befektető nem tesz ellenajánlatot.
Hasonló a helyzet az EuNet 2000 Kft. csaknem 5 százalékával is, ugyanis 95 százalék a Pécsi Vagyonhasznosító Zrt.-é. Lényegében arról van szó, hogy az állami vagyonkezelő kiszállna a város azon cégéből, amely a Pécs környéki önkormányzati társaságoknak kínál internet-hozzáférési és adatfeldolgozási szolgáltatást. A meghirdetett húsz cégre az MNV elektronikus árverési felületén lehet ajánlatot tenni április 25–29-ig, és ugyanitt lehet licitálni a folyamatosan meghirdetett állami ingatlanokra, ingóságokra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.