A pénzügyi szektor reformjára készül egy magyar tulajdonú fintech cég, a BlockBen. A vállalkozás két évvel ezelőtt indult, hogy olyan megoldásokat nyújtson az ügyfeleinek, amelyek a pénzügyi szektorban még csak részlegesen léteznek. Létrehoztak egy blokkláncalapú számlavezetési rendszert – az uniós előírásoknak megfelelve –, amely aranyvásárlást, illetve annak euróra történő átváltását is lehetővé teszi. „A megoldásunk 2018 őszétől érhető el, ez a rendszer most bővül egy új szolgáltatással, a kis értékű QR-kódos fizetéssel. Ezzel is az a célunk, hogy hidat építsünk a technológiai világ, a kriptovaluták és a bankrendszer között” – emelte ki a Világgazdaságnak Krocsek Attila, a BlockBen társalapítója. Tehát digitalizált formában, ügyfélbarát mobilalkalmazáson keresztül vásárolhatnak aranyat a felhasználók a vállalkozás szolgáltatásával, amelyet hamarosan napi fizetésre is használhatnak. A BlockBen a pénzforgalmi engedély megszerzésén dolgozik.
Az ötletek egy része a pénzügyi világ hibáiból eredt, az alapítók ugyanis úgy ítélték meg, hogy az egész bankszektor rossz hatékonyságú, nehezen és nagyon drágán fejleszthető lábakon áll, ami nem hiba, pusztán a komplexitásból adódó sajátosság. Ezeket a magas költségeket azonban végső soron az ügyfelek fizetik ki. Továbbá felismerték a blokklánc-technológiában rejlő lehetőséget, amely szavatolja az adatbázis tartalmának megváltoztathatatlanságát. Ez biztonságos és transzparens, garancia a stabilitásra az ügyfélnek és a szolgáltatónak egyaránt.
„Látjuk a piaci igényeket és réseket, ezért olyan digitális, aranyalapú és pénzforgalmi megoldásokat kínálunk, amelyekhez elég
egy okostelefon. Bank- és kártyafüggetlen QR-kódos micropayment-rendszert hoztunk létre, a BlockBenPayt” – mondta lapunknak Bodnár Viktor, a vállalkozás társalapítója és ügyvezetője. Hozzátette: ehhez kapcsolódik egy lojalitásrendszer is, amely díjmentes az elfogadóhelyeknek, és csatlakozási díja sincs. Az online kereskedelemnek 2018-ban több mint a 30 százaléka kapcsolódott valamilyen lojalitásrendszerhez, a BlockBen megoldása úgy néz ki, hogy digitalizált aranyban kap a felhasználó visszatérítést a vásárlása után, amelyet megtarthat aranyként, vagy beválthatja euróra is, és szabadon használhatja. A BlockBenPay szolgáltatás először fizikai boltokban, majd online lesz elérhető, jelenleg az elfogadóhelyek toborzása zajlik, és vélhetően a második negyedévben már több mint ezer üzletben használhatják a vásárlók. Ehhez csak egy okostelefonra és egy QR-kódra lesz szükség, a megoldás olcsó és biztonságos alternatívája a készpénznek, valamint a bankkártyának is.
A rendszer és a megoldások bővítésével egyre nagyobb konkurenciával szembesül a vállalkozás, ugyanakkor Magyarországon és a régióban nem tudnak másik olyan szolgáltatóról, amely ilyen technológiai háttérrel, ilyen széles körű megoldásokat kínál. „A piac számos részében nagy a légüres tér, a kártyás integráció gyakran nagyon drága az elfogadóhelyeknek, sok kereskedő döbbenten szembesül ezzel. Nem véletlen, hogy a legtöbb megtekintést az online médiakampányunkban az áthúzott terminál grafikája hozta” – emelte ki Bodnár Viktor.
A fintech vállalkozást saját forrásból indította a négy alapító, és azóta sem volt szükségük kockázatitőke-befektetésre, a tevékenységükből képesek stabilan finanszírozni a működésüket. Az alapítók elmondása szerint a fejlesztési költségeik eurómilliós tételek voltak, ami mellett két év alatt 50 fős vállalkozássá nőttek.
Az új megoldás
több mint
1000
üzletben válhat elérhetővé a második negyedévben
jelenleg a pénzforgalmi engedély megszerzésén dolgozik
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.