Nem indokolt a Richter-részvények jelenlegi árazása – mondta a Világgazdaság kérdésére Vágó Attila, a Concorde Értékpapír Zrt. vezető elemzője. A gyógyszergyártó részvényeinek árfolyama a múlt hónap végén intett búcsút az 5000 forintos szintnek, grafikonja pedig a legcsúnyábban fest a magyar blue chipek körében a maga 12,3 százalékos idei mínuszával.
A hírek szerint a BlackRock nem apadó eladási kedve tartja nyomás alatt a Richter-papírokat. A vagyonkezelő augusztus 21-én jelentette be, hogy befolyása 5 százalék alá csökkent a Richterben, jelenleg még 3 százalékos pakettel rendelkezhet. „Nem tudhatjuk természetesen, hogy mi a BlackRock célja, végső soron a teljes Richter-pakettjüket is eladhatják” – tette hozzá Vágó Attila. A 3 százaléknyi Richter-papír csaknem 5,6 millió darab részvényt jelent, ekkora mennyiségtől most különösen nem egyszerű hamar megválni, az elmúlt egy hónap huszonkét kereskedési napján a Richter-papírok átlagforgalma még a 300 ezer darabot sem érte el.
A technikai elemzés alapján – ha a 4700 forintos szint alá esik a Richter kurzusa – a következő megálló 4500 forintnál húzódik, legutóbb tavaly július közepén voltak ennyire alulértékeltek a papírok. Akkor a társasággal kapcsolatos hírfolyam kifejezetten negatív volt, most viszont sokkal inkább a pozitív fundamentumokat emelik ki az elemzők. A gyártó kulcskészítménye, a Vraylar továbbra is a várakozásoknál kissé magasabb volumenben fogy az Egyesült Államokban, a bevételének több mint 90 százalékát az exportpiacokon realizáló Richternek a gyenge forint is kifejezetten kedvező. A Reuters adatbázisában a Richter-célárak mediánja 5844 forintnál van, az elemzők többsége emelkedést várva javarészt optimista, bár kisebb meglepetést okozott a piacon az Erste szektorelemzője, amikor jelentősen, 6950 forintról 5690 forintra vágta a Richter-célárat.
A részvény piacán jelenleg tapasztalható eladói nyomás annyiban hasonlít a tavaly nyári helyzethez, hogy akkor is egy nagybefektető hajtott végre komoly pozícióleépítést: a brit Standard Life Aberdeen fokozatosan 5 százalék alá csökkentette befolyását a Richterben azok után, hogy két hónappal korábban még 9,15 százalékkal rendelkezett.
A Richterrel kapcsolatban érdemi, a fundamentumokat befolyásoló bejelentésre november 8-ig kell várni, akkor teszi közzé harmadik negyedéves mérlegét a cég. A befektetőknek fél szemmel érdemes figyelniük az Allergan jövő hétfői közgyűlését. Az ír–amerikai gyógyszergyártó részvényesei az AbbVie felvásárlási ajánlatáról voksolnak. A Richter cariprazine hatóanyagú gyógyszerét az Egyesült Államokban értékesítő Allergan 63 milliárd dollárért kerülhet a chicagói székhelyű szektortárs tulajdonába. A Richter-részvények gyengélkedését látva különösen szembetűnő, hogy a legközelebbi versenytárs, a csak generikus gyógyszereket gyártó és forgalmazó szlovén Krka papírjainak árfolyama már 11,4 százalékkal emelkedett 2019-ben. Az árfolyamok ellentétes mozgása alapján a két társaság piaci kapitalizációja között már kevesebb mint 200 milliárd forint a különbség: a szlovén pirulagyártó 2,1 milliárd eurót, csaknem 700 milliárd forintot ér, míg a magyar riválist 892 milliárd forintra értékeli az aktuális részvényárfolyam.
A Krka részvénye az osztalék szempontjából is keresettebb lehet a Richterénél: a szlovén gyártó a tavalyi profitjának majdnem a felét fizette ki osztalékként. A részvényenként 3,2 eurós profitvisszaosztás csaknem 5 százalékos hozammal ér fel a jelenlegi 64-65 eurós árfolyam alapján. Ilyen árazás mellett mégsem tekinthető túlértékeltnek a Krka, a részvényekkel 9,6-es P/E mellett kereskednek, míg a magyar vetélytárs aktuális árfolyama épp a 24,6-szerese az egy részvényre jutó profitjának.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.