BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szárnyaltak év elején az ingatlanalapok

Az év eleji tőkepiaci korrekció nem kedvezett a részvénybefektetéseknek, a kötvényalapokat viszont januárban is vették a befektetők. A legnépszerűbbnek a vegyes eszközök bizonyultak a jegybank alapkezelői statisztikája szerint.

Egy hónap alatt 101 milliárd forinttal nőtt a befektetési alapok nettó eszközértéke, a portfóliómenedzserek ezzel már összesen 7676 milliárd forintot kezeltek január végén a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adatai szerint.

Az 1,34 százalékos havi állománybővülés mögött nagyobb részben a frissen beáramló megtakarítások állnak, a tranzakciók különbözete ugyanis 64 milliárd forintos pluszt mutatott 2020 elején. A forint csaknem 2 százalékkal gyengült az euró­hoz képest, a devizaárfolyam-változásokon ezzel együtt is 26 milliárd forintot nyertek a befektetők a tavaly decemberi 19 milliárdos veszteség után. Ennél nagyobb profitot legutóbb másfél éve, 2018 júniusában érhettek el a devizahatáson. Az év legelején a hozamok és a kamatok is sokkal szerényebb mértékben támogatták a megtakarítókat, a tavaly novemberi és de­cemberi 60, illetve 80 milliárd forint helyett ezúttal mindössze 11 milliárddal gyarapították az alapok vagyonát.

A hónap nyertesei az ingatlanalapok voltak, a legszélesebb kategória vagyona 59 milliárd forinttal nőtt. Az állományváltozás az előző hónapokban tapasztalt magas volumenű értékesítés helyett ezúttal a kiemelkedő hozamoknak köszönhető, a 12 milliárdos forráslekötés mellett 40 milliárd forintot fialtak az ingatlanos befektetési jegyek. A legnépszerűbb termékkategóriának a vegyes alapok bizonyultak, összesen 27 milliárd forintnyi új megtakarítást szívtak fel, ehhez az árfolyamnyereség és a hozamok további hétmilliárd forintot tettek hozzá.

Vették a kötvényeszközöket is januárban, a konzervatív befektetési kategória 20 milliárd forintos tranzakciós többlettel zárt, amit a kedvező devizamozgás hétmilliárd forinttal fejelt meg. A kamatok összességében a negatív tartományba fordultak, így mindent egybevetve 25 milliárd forinttal gyarapodott az itt kezelt állomány.

Az év eleji tőkepiaci korrekció távol tartotta a megtakarítókat a részvényalapoktól, amelyekből négymilliárd forinttal többet váltottak vissza januárban. Az árfolyamváltozáson további négymilliárd forintot buktak a befektetők, ami annak fényében nem is meglepő, hogy a BUX 6,5 százalékot zuhant az év elején.

Újra rátaláltak a befektetők a származtatott alapokra, a múlt év során jellemző tőkekivonást és gyér forrásbeáramlást követően, januárban 15 milliárd forint érkezett az eszközkategóriába, ami több mint kétéves csúcs. Az új keletű intenzív érdeklődés azonban szerencsétlen időzítésnek bizonyult. A származtatott ügyletek eredménye 24 milliárd forinttal apasztotta a kategória vagyonát, amit a szerény mértékű pozitív devizahatás sem kompenzálhatott.

A pénzpiaci alapok állóvizét de­cemberrel ellentétben nem kavarta fel vásárlási hullám, a szerény tőkekivonást pedig ellensúlyozta az árfolyamokon elért kétmilliárd forintos nyereség.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.