BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyengén teljesítő olajtársaságok

Olajfinomításuk hasznának jelentős csökkenéséről, így nettó nyereségük romlásáról számoltak be az első negyedév eredményei alapján az olajtársaságok. Legrosszabbul azok jártak, amelyek árbevételében a nyersolaj termelése, illetve feldolgozása közül az utóbbi képviseli a nagyobb arányt. A Mol Rt. ma közzétett adatai mindazonáltal számottevő javulást tükröznek.

Az év első három hónapjának hordónként 21,40 dolláros átlagára átlagosan 19 százalékkal maradt el az előző évitől, jelentősen csökkentve az olajcégek árbevételét. Az üzemanyag-piaci túlkínálat és a feldolgozás költségeinek növekedése egyúttal leapasztotta - a francia Total olajcég szerint átlagosan a tavalyi hatodára - a társaságok feldolgozásból származó hasznát. A legnagyobb vesztesek azon cégek voltak, amelyek viszonylag nagy finomítói kapacitással rendelkeznek (Sinopec, ChevronTexaco, BP), azok pedig kevésbé szenvedtek, amelyek a nyersolajtermelésre összpontosítanak (például az OPEC-országok társaságai). Az első negyedévben mindazonáltal csak egy több éve már egyébként is érvényesülő piaci tendencia erősödött fel, ami a nagy olajtársaságokat arra ösztönözte, hogy erőforrásaikat a szénhidrogén-termelésre összpontosítsák, a korábbiaknál kisebb pénzeket fektessenek a feldolgozásba, s megváljanak a túlkínálat élezte verseny miatt egyre kisebb hasznot hozó benzinkúthálózataiktól. Ezek a szempontok meghatározzák a késztermék-értékesítésben is terjeszkedő cégek stratégiáját is. Csak ott vesznek vagy létesítenek kúthálózatot (például az orosz Lukoil és a Jukosz, de a magyar Mol is), ahol azt saját termelésű és feldolgozású olajból származó üzemanyaggal tudják ellátni. Az általános eredményromlás dacára a Magyar Olaj- és Gázipari Rt. tegnap első negyedéves eredménye javulásáról számolt be. (A magyar társaság eredményeinek részletezése a 14. oldalon található.)

A szakma óriása, az amerikai ExxonMobil a gyenge olajárakat és a világtendenciának mutatkozó termékáresést jelölte meg eredményromlása háttereként. Ugyanott a Phillips főként a finomítói veszteségre vezette vissza mínuszát, a Conoco emellett megemlítette a sovány nyereséget hozó finomítást is. A kínai Sinopec szinte "mindent" felhozott: hivatkozott az olcsóbb szénhidrogénre, a finomítás csökkenő hasznára és az erősödő versenyre is.

A norvég állami Statoil nyeresége mintegy 10 százalékos árbevétel-növekedés mellett zuhant közel harmadával. Helyzetét az is rontotta, hogy a kormány utasítására (az OPEC árfelhajtó politikáját támogatva) márciusban visszafogta nyersolajtermelését. A szintén norvég Norsk Hydro növelte ugyan olajbányászatát, ám érdekelt a most szintén kevés dicsőséget hozott alumíniumiparban is. Az időben megkezdett költségcsökkentés viszont tompította a kedvezőtlen piaci hatásokat.

A francia TotalFinaElf főként az alacsony szénhidrogénárakat hibáztatja gyengébb szerepléséért, holott ezek termelését a cég is növelte. Arányaiban még roszszabbul járt a Shell és a British Petroleum, mert bevételeik nagyobb aránya származik Észak-Amerikából, ahol a földgáz ára 60 százalékkal esett. Az osztrák OMV a finomítás növekvő költségeit említette gyengélkedő eredménye magyarázataként. (BHL)

Munkatársunktól

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.