A nemzetközi gazdasági színtér figyelme a héten az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi tárgyalásokra irányul, ugyanis július 9-én lejár a 90 napos moratórium, amely eddig lehetőséget biztosított a feleknek a vámháború elkerülésére. Ez a határidő vízválasztó lehet: vagy sikerül elvi megállapodásra jutni, amely stabilizálhatja a kétoldalú kapcsolatokat, vagy újabb vámemelések és megtorló intézkedések következhetnek, amelyek súlyos gazdasági következményekkel járhatnak mindkét fél számára.
A szakértők szerint az alábbi lehetséges forgatókönyvek egyike fog megvalósulni:
A felek megállapodnak egy „elvi egyezményben”, amely fenntartja a jelenlegi vámokat, korlátozza az EU válaszlépéseit, és előkészíti a terepet a további tárgyalásokhoz. A GDP-re gyakorolt negatív hatás ebben az esetben -0,6 százalék lehet.
Ez a forgatókönyv kisebb engedményeket tartalmazna az EU számára, például kvótákat vagy szektorális mentességeket. Az EU cserébe vállalná az amerikai termékek nagyobb arányú importját. A GDP-re gyakorolt hatás -0,5 százalék körül alakulna.
A legkedvezőbb kimenetel, amelyben az EU mentességet kapna a kritikus termékekre kivetendő jövőbeli amerikai vámok alól, és elkerülné a megtorló intézkedéseket. Ez a forgatókönyv csupán –0,2 százalékos GDP-visszaesést eredményezne, miközben csökkenne a bizonytalanság és javulnának a pénzügyi feltételek.
Ebben az esetben az USA akár 20–50 százalékra is emelheti a kölcsönös vámokat, ami súlyos kereskedelmi konfliktust eredményezne. Az EU válaszlépései sem maradnának el, és a GDP akár –1,4 százalékkal is csökkenhetne.
A szakértők szerint a legvalószínűbb kimenetel az „elvi megállapodás”, amely ugyan nem oldja meg a kereskedelmi feszültségeket, de időt nyer a feleknek a részletesebb egyeztetésekre. A legnagyobb kockázatot a kritikus termékekre – például gyógyszerekre, vegyi anyagokra és elektronikai eszközökre – kivetendő új amerikai vámok jelentik, amelyek az EU exportjának utolsó harmadát érintenék.
A kereskedelmi feszültségek inflációs hatása összességében dezinflációs lehet, mivel az erősödő euró és a kínai áruk európai piacra történő átirányítása lefelé nyomhatja az árakat. Az elemzőházak becslése szerint a fogyasztói árak szintje 2027 végéig akár 0,3 százalékkal is csökkenhet.
A tárgyalások kimenetele tehát nemcsak a vámokról szól, hanem az európai gazdaság növekedési kilátásairól, az inflációs pályáról és a globális kereskedelmi rend jövőjéről is. A következő napok döntő jelentőségűek lehetnek az EU és az USA közötti gazdasági kapcsolatok alakulása szempontjából.
A részvénypiaci reakciókat tekintve az esetleges megállapodás, amire csekély az esély, általános emelkedést hozna a piacokra, különösen az exportorientált iparágakban (autóipar, gépgyártás, vegyipar), és az euró további erősödése lenne a legvalószínűbb a növekedési kilátások javulása miatt.
Az elvi és korlátozott megállapodás esetén a részvénypiacok mérsékelt pozitív reakciója várható, de a bizonytalanság fennmarad továbbra is, ami jelentős volatilitást hozhat a piacra, annak tükrében is, hogy újra historikus csúcsaira emelkedett a globálisan iránymutató S&P 500 részvényindex és jelentős túlvettség is kialakult az indexben. A szektorhatásokat tekintve a félvezetők, gyógyszeripar és repülőgépgyártók részvényei érzékenyebbek lehetnek a részleges megállapodások tartalmára.
Ha a tárgyalások kudarcba fulladnak és az USA 50 százalékos vámot vezet be az EU-termékekre, amire az EU ellenintézkedésekkel válaszol abban az esetben jelentős esés bontakozhat ki a részvénypiacokon és az árupiacokon globálisan.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.