Kérdés, mely technológiai terület indítja el a beruházások és fejlesztések következő nagy hullámát - írja az Apax Partners Ltd. és a The Economist Unit tanulmánya. Erősödnek a kételyek, hogy ismét az információs technológia (it) lehet a generátor. A fejlesztők figyelme inkább a meglevő számítástechnikai eszközök hatékonysága javítására irányul, mintsem gyökeresen új berendezések és internetalkalmazások létrehozására.
A gyorsuló méretcsökkenési tendenciát tekintve a számítástechnikai és távközlési iparban a következő nagy lépést jelentheti majd a jelenlegi mobiltelefonoknál is sokkal kisebb komputerek, illetve kommunikációs eszközök, végső soron akár "intelligens porok" kifejlesztése. Ezek a mini számítógépek azután majdnem minden hétköznapi termékbe beépíthetők lesznek.
Az it babérjaira törő esélyesek között említhető a biotechnológia. Az e területen felbukkant új eljárások és technikák (lásd bio-csip) felgyorsíthatják a gyógyszerkutatást és -fejlesztést. A biotechnológiai vívmányok segít-
hetik új, személyre szabott gyógyászati kezelések, növények és ipari eljárások bevezetését is.
A biotechnológiai cégek gyógyászati innovációs lehetőségeit növeli, hogy a hagyományos gyógyszeriparban nem kedvez a kutatásnak az ott tapasztalható fúziós és globalizációs folyamat, valamint a költségcsökkentési kényszer.
Például a kaliforniai San Diegóba települt Syrrx társaság robottechnikát alkalmazva kristályosítja a proteineket (fehérjéket) a szerkezetük megismerése végett. Ezzel felgyorsítható a gyógyszerkutatás, hiszen a legtöbb gyógyszer fehérjékhez kapcsolódóan fejti ki a hatását.
Mindezek ellenére a biotechnológiai áttörés késik. A sok új technika és eljárás értékét még bizonyítani kell, s a cégek bir-
tokába jutott hatalmas információmennyiség gyakorlati hasznosítása a vártnál sokkal ne-
hezebb.
A "fejlesztésgenerátor" jelöltjei közé tartozik a nanotechnológia is. Az elmúlt években a kutatók rájöttek ugyanis a nano-, azaz a méter ezermilliomod részének megfelelő méretű tárgyakban (csövek, huzalok, golyók, kristályok) rejlő új, szokatlan hasznosítási lehetőségekre, hosszú távon beleértve a robotokat is.
Végül, de nem utolsósorban az olcsó, környezetkímélő, köztük a megújuló forrásokra támaszkodó energiatermelési eljárások kifejlesztése is ígéretes távlatok elé néz. Ne feledjük, annak idején a gőzenergia felfedezése az egész ipart forradalmasította.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.