Orbán Viktor miniszterelnök szerdai, az első lakás vásárlását kamattámogatott hitellel segítő bejelentése az építőipar mikro-, kis- és középvállalkozásait hozzák helyzetbe 2025 második felében és várhatóan 2026-ban is Juhász Attila, az Újház Zrt. és az ÉVOSZ Építőanyag-kereskedelmi Tagozatának elnöke szerint.
A szakember szerint a használtlakás-piacot már a kedvezményes hitel is felpörgeti, ami magával hozza a kisebb-nagyobb felújításokat is, munkát adva ezzel az iparági szakembereknek, kisebb építőipari csapatoknak. Juhász Attila szerint a kedvezményes vásárlási hitel az új építésű lakások piacát is élénkíti, aminek hatására a fejlesztők is leporolhatják a fiókban heverő terveket, és új építkezésekbe vághatnak bele.
Az Újház elnöke szerint az is fontos szempont, hogy a mostani bejelentés számos más támogatással (energetikai és vidéki otthonfelújítási támogatás, Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszerrel – EKR) párosul, és ezt szeptembertől egy új, ugyancsak kedvezményes felújítási konstrukció egészíti ki.
Juhász Attila kifejtette, hogy régi problémára ad ezzel választ a kormány, hiszen az 5 százalék alatti kamattámogatott hitelek bevezetését régóta szorgalmazza az építőipari szakma. A Magyar Nemzeti Bank lakáshitel-statisztikából az év eleje óta világosan látszódott, hogy hiába a reálbérek lendületes emelkedése, hiába a magas állampapír-kifizetések, a lakossági lakáscélú beruházásoknak a jelenlegi 7-8 százalékos jelzáloghitel-kamatok felső korlátot állítanak.
Bár nominálisan a használt lakás vásárlására nyújtott hitelek már rekordközelben járnak, reálértelemben azonban jócskán elmaradnak a pandémia utáni szintektől.
Az építési, bővítési, felújítási és korszerűsítési hitelek összege pedig csak a harmada, negyede a jobb években megítélt hasonló célú hiteleknek.
Hozzáférhető, azaz kedvezményes kamatozású hitel nélkül ugyanis Magyarországon nincs komoly lakáspiaci és nincs kitartó építőipari fellendülés sem. Tavaly mindössze 13 ezer új lakást adtak át, és félő, hogy ez a szám 2025-ben még kisebb lesz, ami a lakásállomány szinten tartásához sem elegendő. Az új támogatások azonban reményt adnak, hogy ez a trend megfordul, és nem az ingatlanárak növekedését fogja magával hozni. Ugyanakkor az építőanyag-ellátás és a kivitelezői kapacitások stabilnak mondhatók, hiányjelenségek és masszív áremelkedés nem várható, mert az elmaradó állami és a visszafogott vállalati beruházások miatt még mindig van kihasználatlan építőipari kapacitás a rendszerben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.