A próbaidő alkalmazása már bevált gyakorlat a hazai versenyszférában, hiszen munkaadó és munkavállaló egyaránt megtudhatja, illenek-e egymáshoz, megfelelnek-e egymás igényeinek. Minimum 30, maximum 90 nap áll arra rendelkezésre, hogy a két fél tesztelje egymás adottságait - számolt be lapunknak a hazai gyakorlatról Horváth István, a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium jogi főosztályvezetője. Azok a munkaadói igények, amelyek négy, esetleg hat hónapos próbaidőt szorgalmaznak, jogellenesek - hívta fel a figyelmet. A próbaidő mértékével a kollektív szerződés külön foglalkozhat. A munka törvénykönyve pedig arról is rendelkezik, hogy a próbaidőt nem lehet meghosszabbítani; vagyis - például - az eredetileg kikötött egy hónap lejárta után a vállalat nem mondhatja azt, hogy ragaszkodik a maximumidő, azaz a három hónap leteltéhez.
Szakemberek a próbaidő előnyei közé sorolják, hogy a szerződő felek a létrejövő jogviszonyt viszonylag gyorsan és nagyobb kötelezettségek nélkül szüntethetik meg. Ilyenkor a munkaviszonyt ugyanis bármelyik fél egyoldalúan és a másik fél hozzájárulása nélkül megszüntetheti. A munkaviszony megszüntetésére vonatkozó nyilatkozatot ugyan írásban kell jelezni a másik fél számára, ugyanakkor indokolni nem kell.
Jó tudni, hogy próbaidő alatti vagy utáni felmondáskor nincs felmondási idő, és nem jár végkielégítés sem - mondja Takács István karrier-tanácsadó. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a próbaidő alatt nem illetné meg a dolgozót fizetés, nem kellene készíteni számára munkaköri leírást, vagy hogy nem kellene pontosan meghatározni a munkaidőt. Ha egy vállalat és az új munkavállaló próbaidőben egyezik meg, ezt rögzíteni kell a munkaszerződésben akkor is, ha határozatlan, vagy épp határozott idejű szerződésről van szó. A próbaidő tartama is munkaviszonynak számít, így lejárta után nem kell újrakötni a szerződést. Ez alól a helyzet alól ugyanakkor kivételt jelent - hívja fel a figyelmet Takács István -, ha a munkavállaló úgy állapodott meg a céggel, hogy a próbaidő lejárta után újratárgyalják a fizetési vagy egyéb alkalmazási konstrukciókat. A szakember szerint az a dolgozó, aki biztos a szakmai tudásában, és kellő érdekérvényesítő képessége van, jobb, ha eleve így állapodik meg a munkaadó vállalattal. Hiszen tehetségének, tudásának és munkabírásának ismeretében már adakozóbb lesz a cég, szívesebben folytat komoly béralkut, mint egy ismeretlen képességű munkavállalóval. (KI)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.