Különös, hogy amíg az autópiacon a lízing igen elterjedt, a lakáspiacon fehér hollónak számít nálunk - véli Tilk László Géza, az Ingatlanpiaci.info internetes adatbázis főszerkesztője. Mint írja, amíg Magyarországon az embereknek tömegesen akár 5-6 autója is lehet élete során, ugyanez lakásra nem áll fenn. Az autópiac gyorsabban pörög, ki-sebb ideig van kint a pénz valakinél, és így kisebb a kockázata annak, hogy ez a sajátos hitel bedől.
Az is jól érzékelhető, hogy az ilyen konstrukció esetén is el kell dönteni, "ki fizeti a révészt", azaz ki fizeti ki az ingatlanfejlesztőket, akik létrehozták az új lakást, avagy az eladót, aki eladja a használt lakását. Nyilván csak az tudja kifizetni az ingatlanfejlesztőt avagy az eladót, akinek pénze van. Ezzel a gondolatsorral el is jutottunk a helyzet kulcsához, azaz a hitelezőkhöz. Az, hogy van-e lízinglehetőség és az a többihez hasonlítva megéri-e a vevőknek, az befektetők és a pénzpolitika függvénye - érvelt a szakértő.
A pénzintézetek az ott elhelyezett megtakarításokból folyósítják a hiteleket kamatra. Ennek az ügyletsornak pedig biztonságosnak kell lenni, és hozamot kell produkálnia, méghozzá az összes többi lehetőséghez viszonyítva. Amíg Magyarországon érzékelhetően magasabb a jegybanki kamat, mint a Lajtán túl, addig az ilyen konstrukcióknak megvan az esélye, ugyanis a tőke oda áramlik, ahol "szaporodni tud". És amikor már minden autót és tartós fogyasztási cikket eladtak egy-egy területre nézve, akkor kívánatossá válik más árucikk bevonása is a folyamatba.
A lakáslízingnek a fenti okoskodás alapján tehát megvan a létjogosultsága. Ha ugyanis az állami lakáspolitika vállalja a kezdő részletet, azaz löketet ad a dolgoknak, úgy ez a terület is kívánatos lehet a befektetők számára, azaz fent lehet tartani az újlakás-piac dinamizmusát, ugyanis a népességi viszonyokra tekintve Magyarországon megvan a társadalmi igény az évi 35-40 ezer új lakásra. A használt lakások eladói nem tudják tartósan magasabban tartani az árakat, mint az az új lakások piacán kialakult. Hiszen ki az a bolond, aki közel azonos áron egy lelakott lakást vesz, ha újat is vehet?
A lízing ráadásul az üzleti etika szempontjából is tisztább konstrukció, mint a jelzáloghitel. Addig lehet lakni a lízingelt lakásban, amíg fizetik a lízingdíjat. A hitel "bebukásánál" nincs árverés és nincs vagyonból kiforgatás. A pénz- és vagyonkezelő egyszerűen másnak adja újra lízingbe a lakást.
Úgy tűnik, hogy a jelzálog-hitelezés konkurens üzleti formáját üdvözölhetjük a lakáslízingben. A kérdés persze az, hogy az ilyen tranzakciókhoz az állam honnan keríti elő a forrásokat. A jelzálog-hitelezés esetén ugyanis az államnak a kamattámogatás címén kell a zsebébe nyúlnia. Vajon a lízing valamilyen támogatása nem hozna-e esetleg jobb eredményt? Miből származhat erre fedezet? Mert ha származhat, úgy bizony az működik is. Ez pedig számítható - véli Tilk László Géza.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.