A környezetvédelmi hatóság közeli hetekben várható jóváhagyását követően hivatalosan is megkezdheti működését koordinálószervezetként az Electro-Coord Kht., amelyet a legnagyobb hazai háztartásigép-gyártó és -importőr cégek hoztak létre az e-hulladékok hasznosításának megszervezése szándékával. A cégbíróság december utolsó napjaiban bejegyezte az Electro-Coord Kht.-t, így a társaság január elején már megkezdte tevékenységét. A szervezet a hozzá forduló gyártó- vagy importáló cégeknek vállalja, hogy gondoskodik helyettük az idén hatályosuló hasznosítási kötelezettségük teljesítéséről. Ezzel a kötelezett cégek az elektronikai eszközökre január 1-jén bevezetett termékdíj alól is mentességet szerezhetnek - fogalmazott Tóth Zoltán, az Electro-Coord ügyvezető igazgatója.
A társaságot tizenhárom kötelezett vállalat alapította meg, ám január eleje óta további mintegy 60 gyártó és importőr cég csatlakozott rendszeréhez szerződött partnerként. A hazai háztartásigép-gyártók nyolcvan százaléka már az alapítók vagy a partnerek között van. Emellett jelentős a szórakoztatóelektronikai és az informatikai cégek súlya is, s a kht.-nál arra számítanak, hogy a csatlakozó vállalatok száma év végére három- és hatszáz között lesz. A szerződöttek többsége gyártó, ám az elektronikai termékeket forgalmazó hazai kereskedelmi hálózatok is kötelezettnek számítanak, mivel külföldről is szállítanak árut. Emiatt közülük is egyre többen keresnek meg minket - tette hozzá Tóth Zoltán. A hasznosítandó mennyiség a kötelezettek újtermék-kibocsátásától függ, amelyről az érintetteknek bevallást kell készíteniük. Ugyanakkor az egyes cégek adatainak kezelését független auditorra bízzák, a koordinálószervezethez pedig csak az öszszesített információk kerülnek át annak érdekében, hogy az egyes partnerek kibocsátási adatai ne kerüljenek nyilvánosságra.
Az Electro-Coord a leselejtezett eszközök begyűjtését a kereskedelmi cégek augusztustól életbe lépő visszavételi kötelezettségére, a lakossági hulladékudvarokra, valamint az egyéb lakossági gyűjtőforrásokra építené. A begyűjtött hulladékmennyiségből a legnagyobb tömeget várhatóan a hűtőberendezések teszik majd ki. Ennek feldolgozása érdekében a kht. tárgyalásokat kezdett egy osztrák céggel, amely egy hasznosítóüzemet építene Jászberényben. A tervezett egymilliárd forintos beruházással egy 120 ezer darab/év/műszak kapacitású hűtőgépbontó üzemet létesítenének, amely kedvező döntés esetén az év második felében meg is kezdi tevékenységét. (NIG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.