BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Titkos és nyílt örökbefogadás

Üzletasszonyoknál a sokáig elodázott gyerekvállalás, a meddőség és más betegségek egyaránt okozhatják, hogy évente növekszik azok száma, akik örömmel vállalnák az örökbefogadást. Azon idősebb menedzsercsaládok száma is gyarapszik, akik saját gyerekeik nevelése mellett döntenek úgy, örökbe fogadnak egy kisfiút vagy egy kislányt.

Itthon magyar állampolgárságú családok vállalkozhatnak az örökbefogadásra, akik a területileg illetékes gyámhivataltól az előzetes vizsgálatok után megkapták az úgynevezett alkalmassági határozatot. Ennek feltétele, hogy írásban jelentkeznek a területileg illetékes gyermekvédelmi szakszolgálatnál (tegyesz, régi nevén: GYIVI). A szolgálat környezettanulmányt készít, a házaspárt pszichológiai vizsgálatra hívják, tesztet töltetnek ki velük, jövedelem-, háziorvosi igazolást, sőt az örökbefogadóknak 2003 óta kötelezően el kell végezniük egy 21 órás felkészítő tanfolyamot is - mondta el lapunknak Budavári Zita, a Bölcső Alapítvány elnöke. A képzés személyenként hatezer forintba kerül. A benyújtott igazolásokat és a szakmai véleményeket a tegyesz-ek továbbítják az illetékes gyámhivatalnak, aki határoz az alkalmasságról. Az örökbefogadásra kész házaspár a lakhelye szerint illetékes tegyesznél nyilvántartásba kerül, illetve kérhetik felvételüket az országos központi nyilvántartásba is. E két lehetőségnél az úgynevezett titkos örökbefogadás a jellemző gyakorlat. Civil szervezeten keresztül a jogszabály csak az úgynevezett nyílt örökbefogadást teszi lehetővé, így a Bölcső Alapítványnál is ez az általános gyakorlat.

Titkos örökbefogadásnál az életet adó anya minden jogától meg van fosztva, soha nem tudhatja meg, hová került a gyermeke - mondja Budavári Zita. Ez az eljárás főleg az állami gondozottak esetében jellemző. A nyílt örökbefogadásnál az életet adó anya tudja, hogy gyermeke milyen családhoz kerülni, beszélgethet az örökbe fogadó szülőkkel. A várandós anya arról is dönthet, hogy gyermekét kinek adja örökbe, sőt az új szülők jelen lehetnek a szülésnél, akár a köldökzsinórt is elvághatják. A nyílt örökbefogadásnál a csecsemő csak néhány napot tölt kórházban, ahonnan már az örökbe fogadó szülők viszik haza.

Az életet adó anya ezek után nem tarthat kapcsolatot a gyermekkel, de az egyesületen keresztül kérhet róla információt, követheti fejlődését. A Gólyahír Egyesületnél mintegy 180 házaspár vár gyermekre, évente 40-50 gyerek pedig családra. A várakozási idő, hogy a kívánságok teljesüljenek, egy-két év - húzza alá Mórucz Lajosné, az egyesület elnöke. A civil szervezetek, akik a nyílt örökbefogadás lebonyolítását magukra vállalták, óriási terhet vesznek le az állam válláról, mivel ezek a gyermekek egyetlen napot sem töltenek állami intézményekben, az örökbefogadások túlnyomó része mégis titkosan történik.

A törvény szerint az örökbefogadás során felmerülő költségekért a mindenkori öregségi nyugdíj minimumának legfeljebb háromszorosát kérheti el a civil szervezet, ez ma mintegy 74 ezer forintot jelent, amelyet a felmerülő költségek - fax, telefon, utazási költség stb. - fedezésére fordíthat a szervezet.

Fennállása óta nem fogad el örökbefogadási költségtérítést a Bölcső Alapítvány, a Gólyahír Egyesületnél is csak egyszer van költségtérítés, s ennek mértéke sem éri el a 25 ezer forintot.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.