BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lefaragják a költségeket

A gyártó, a kereskedelmi és a logisztikai tevékenység fölpörgésével, nemkülönben az egyes ipari és kereskedelmi ágazatokon belüli konszolidáció hatására a néhány évvel ezelőttinél sokkal fontosabb lett a cégek tulajdonában vagy használatában lévő ipari ingatlanok hatékony üzemeltetése. Szakértők egyetértenek abban, hogy a lehetőség szerint teljes körű létesítménygazdálkodási szolgáltatási palettát nyújtó vállalkozások hosszú időre biztos üzletet találhatnak ebben az alágazatban. Az üzemek, a raktárak, a logisztikai, illetve ipari parkok túlnyomó többsége még nagyon messze van az ideális állapottól. Több helyütt inkább a rövid távú gondolkodás jellemző, és a létesítménygazdálkodási szakma – mármint a csak ebből élő cég – egyelőre nem sok objektumnál vendég. A korszerű, néhány éve épült ipari ingatlanoknál viszont a megrendelő eleve pontosan tudja, mit szeretne, s milyen üzemeltetési költségelemet tud érvényesíteni a bérleti díjban.

Ruzsinszky Tibor, a DeTe Immobilien üzletág-igazgatója több területet említett, ahol a külső szolgáltató igénybevételével megtakarítás érhető el. A közműdíjaknál például a számlák pontos kezelésével, illetve az általa javasolt energiaracionalizálással. Sokat lehet lefaragni a kiadásokból a jól átgondolt területhasználattal. Egyik példa a Magyar Telekom, ahol ma már a korábbinál sokkal hatékonyabban „ültették le” a dolgozókat. Az sem mindegy, hogy a megrendelő ingatlantulajdonos vagy bérlő maga vásárolja meg a szabadpiacon az üzemeltetéshez szükséges anyagokat, maga tárgyal a beszállítókkal, vagy mindezt rábízza egy már méreténél, kiterjedtségénél fogva is előnyösebb helyzetben lévő, tapasztalt FM-szolgáltatóra. Az ugyanis sokkal jobb tárgyalási pozícióban van a beszerzéseknél.

A vállalási csomagban ma már egyre többször alkalmazzák a „fix ár + megtakarítási megosztás” formulát. Vagyis a megrendelő eleve láthatja: a szolgáltató is érdekelt a költségek csökkentésében, a megtakarításból mindketten részesülnek. Vágó László vezérigazgató hozzáfűzte: a jól belőtt áron, a széles szolgáltatási skálán és a tapasztalaton kívül (ezt többen képesek nyújtani a piacon – a szerk.) a DeTe Immobiliennél még a híváskezelő központot is felajánlják. Ezt felhíva gyorsan mozgósíthatók a cég mobil üzemeltető csoportjai.

A nagyvállalatok tulajdonában vagy bérleményeként működő ingatlanok mellett van egy folyamatosan növekvő piaci szegmens, amelyre érdemes odafigyelni a létesítménygazdálkodási vállalkozásoknak. Ez pedig a hazai ipari parki hálózat. Magyarországon ma 179 „ipari park” címet kapott objektum működik, ám ezek jelentősen különböznek egymástól mind fejlettségi fokukban, mind a parkok által nyújtott szolgáltatásokban. Ennélfogva az üzemeltetésben is eltérnek a feladatok és a lehetőségek.

Tóth László, a váci Toperini Ipari Parkot üzemeltető TIP-Vác Kft. ügyvezető igazgatója szerint az ipari parki üzemeltetés eltér a hagyományos létesítménygazdálkodási feladatoktól, annál lényegesen szélesebb területet fed le.

Az ipari parkok alapításakor a létrehozókat jellemzően két cél vezérelte: az elsőt a vállalkozásfejlesztés és a munkahelyteremtés jelenti, a másodikat az ingatlanhasznosítás. Ingatlanhasznosítás alatt forgalomképes ipari vagy kereskedelmi ingatlanok kialakítását, azaz elsősorban a megfelelő jogi és szabályozási háttér (terv) létrehozását, valamint a szükséges infrastruktúra és közművek kiépítését, majd a terület telkekként történő továbbértékesítését értik.

Az ipari parkok önfenntartó vagy nyereséges üzemeltetésének, a szolgáltatási struktúra kialakításának igénye azok létrehozásakor nem mindig fogalmazódott meg elérendő célként.

Az ingatlanhasznosítás másik példája, amikor egy korábbi, tönkrement szocialista nagyvállalat bázisán jött létre az ipari park, ahol bérlőként vagy résztulajdonosként jelentős számú vállalkozás működött. Itt a parkot szervező társaságnak folyamatosan komoly üzemeltetési és létesítménygazdálkodási feladatokat kell megoldani.

Váci példa

A Toperini Ipari Park területe 26 hektár, amely az induláskor, 2000-ben, részben zöldmezős, részben barnamezős terület volt – amelyen semmilyen vállalkozás nem működött –, leromlott állapotú ipari létesítményekkel.

A munka a régi épületek, létesítmények teljes elbontásával kezdődött, majd 2003 végére kiépült a komplett ipari parki infrastruktúra: utak, elektromos hálózat, földgáz, víz, ipari víz, csatorna, gyengeáramú alépítmény-hálózat, közvilágítás, kerítés, porták.

Az ipari parkot létrehozó Toperini Hungária Kft. az ingatlanhasznosításon és a vállalkozásfejlesztésen túl elkötelezett annak hosszú távú működtetésében, ezért hozta létre 2002-ben a TIP-Vác Kft.-t, kimondottan a park üzemeltetése és a szolgáltatások biztosítása céljából.

A munka a régi épületek, létesítmények teljes elbontásával kezdődött, majd 2003 végére kiépült a komplett ipari parki infrastruktúra: utak, elektromos hálózat, földgáz, víz, ipari víz, csatorna, gyengeáramú alépítmény-hálózat, közvilágítás, kerítés, porták.

Az ipari parkot létrehozó Toperini Hungária Kft. az ingatlanhasznosításon és a vállalkozásfejlesztésen túl elkötelezett annak hosszú távú működtetésében, ezért hozta létre 2002-ben a TIP-Vác Kft.-t, kimondottan a park üzemeltetése és a szolgáltatások biztosítása céljából.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.