Meghatároztuk a Mollal a Magyarországra irányuló kazah kőolaj-próbaszállítások mennyiségét – közölte Aszhat Haszenov, a kazah NC KazMunayGas (KMG) igazgatótanácsának elnöke a Tatár Köztársaságban megrendezett olajcsúcs alkalmával.
Ma aláírtuk a jegyzőkönyvet, hogy partnereink kérésére megkezdjük a tesztüzemi szállítást, de a későbbiekben minden a kereskedelmi feltételektől függ. Mindezekről még folynak a tárgyalások. Mindenesetre meghatároztuk a tesztmennyiségeket, az időzítést pedig partnereink kéréséhez igazítjuk
– tette hozzá Haszenov az Interfax pénteki jelentése szerint, aki azonban a tesztszállítások mennyiségét nem árulta el.
Februárban vált ismertté, hogy Kazahsztán és Magyarország politikai vezetése megállapodott róla, hogy az orosz Druzsba, azaz Barátság vezetéken keresztül kazah kőolajat szállítanak Magyarországra. Az akkori hírek szerint a szállítások részleteinek és feltételeinek kidolgozását a KMG-re és a Mol csoportra bízták.
A februári tárgyalásokról anno a Külgazdasági és Külügyminisztérium is közleményt adott ki. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter asztanai bejelentésében ezzel kapcsolatban az olvasható, hogy a Mol már 80 milliárd forintnyi beruházást hajtott végre a közép-ázsiai országban, ahol már 300 millió köbméternyi földgázt termelt ki azon a mezőn, amelyen öt kútja is működik.
A tárcavezető arról is beszámolt, hogy a kazah energiaügyi miniszterrel kötött megállapodás szerint a Mol további kazah szénhidrogénmezőkön is megjelenhet. Emellett körvonalazódik egy kazah–kínai–magyar stratégiai együttműködés is, amelynek nyomán a Mol egy nagy kazah mező kitermelésében vehet részt.
A Mol amúgy már tavaly november 20-án bejelentette, hogy együttműködési megállapodást írt alá a KMG-vel a kazah olaj- és gázipari, illetve petrolkémiai szektorban lévő lehetőségek közös kiaknázásáról, építve a két társaság akkor 20 éves sikeres együttműködésére, melynek keretében a Mol, a KMG és a kínai Sinopec együtt termel gázt és gázkondenzátumot a Rozskovszkij-mezőn.
Ebben a közleményben olvasható, hogy utat kívánnak nyitni a kitermelt szénhidrogének európai értékesítésének, sőt:
keresik az együttműködés lehetőségét a petrolkémia területén, valamint abban, hogy a Mol csoport kazah kőolajat tudjon importálni Európába és Magyarországra.
A Rozskovszkij gáz- és kondenzátummezőben
százalékos tulajdonában lévő nemzetközi vegyesvállalat működik.
A mezőt 2008-ban fedezték fel, és a kutatás és lehatárolás után fúrt kilenc kútból ötön indulhatott meg a termelés, 2023 decemberében. Azóta a kutak napi bruttó gáztermelése 1,35 millió köbméterre nőtt, ami napi 4,43 ezer hordóegyenértékkel járul hozzá a Mol csoport termeléséhez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.