BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Magyarország sokkal többet fizet

Magyarország jóval többet fizet az orosz gázért azóta, hogy a kilencvenes évek derekán két független szállítóval gázimport-megállapodásokat kötött – fejtette ki a Financial Timesban a Gazprom vezérigazgató-helyettese. Alekszander Medvegyev szerint jobban járnánk, ha az orosz gázt a cégtől vásárolnánk.
Emlékezetes, hogy 1996. szeptember 1-jén átadták az Ausztria felől Baumgartennél belépő HAG-vezetéket. A csövön aznap reggel 8-tól indult annak az évi 500 millió köbméter orosz földgáznak az importja, amely azóta is érkezik, mégpedig szakmai forrásunk szerint valóban mintegy 30 százalékkal drágábban, mint az Ukrajnából belépő Testvériség vezetéken. Az import diverzifikálása jegyében született megállapodás az eladó nevéből Ruhrgas I néven ismert. Nem sokkal később Pál László akkori ipari miniszter közvetítésével létrejött a Ruhrgas II-szerződés is, újabb évi 500 millió köbméterről. Ennél a szállításnál az árat az előzőtől kicsit más formula alapján képzik, de végeredményben ennek „köszönhetően” is 20-30 százalékkal drágábban kapjuk az orosz gázt, mint az ország keleti belépési pontján. Még 1996-ban megszületett a harmadik olyan importmegállapodásunk is, amely alapján a HAG-on át veszünk a Gazproménál 25 százalékkal drágábban orosz gázt. Ez esetben az eladó a Gaz de France, a mennyiség pedig évi 400 millió köbméter.
A fenti tételekkel azonban nem volt teljesen kihasználva a HAG-vezeték kapacitása. A Gazprom tehát lekötötte a fennmaradó mennyiséget, és azóta a HAG-on keresztül is szállít Magyarországra gázt. Éppen annyiért, amennyiért a hagyományos, beregdaróci belépési ponton keresztül.
Magyarországon ma kétféle módon: közüzemből és a szabad- piacon lehet gázhoz jutni. A szabadpiaci lehetőség mintegy két éve él, a 14,5 milliárd köbméteres hazai felhasználásból tavaly két és félmilliárd köbméter innen származott. Eladója, az EMFESZ Kft. a RoszUkrEnergo társaságtól veszi a türkmén gázt. A RoszUkrEnergo 50 százaléka a Gazpromé, vagyis az orosz gázóriás közvetve a magyar versenypiacon is jelen van. (Az EMFESZ tavaly 93,5 milliárd forint értékben adott el gázt Magyarországon.)
A közüzemben eladott, kizárólag orosz gázt márciusig a Mol szerezte be a fenti három forrásból, azaz a Gazpromtól, az azóta az E.On tulajdonába került Ruhrgastól és a GdF-től. Ismert, hogy gázüzletágának két cége eladása óta e tevékenység átkerült az E.On Ruhrgashoz. (Másik itteni cégén keresztül az E.On a gáz magyarországi kiskereskedelmében is jelen van.) A társaság nem ámítja azzal a magyarországi felhasználókat, hogy az energiapiac jövő évi megnyitásával olcsóbban lehet gázhoz jutni. Az viszont várható, hogy a Molnál nagyobb, erősebb vevő lévén kedvezőbb áron vehet gázt a Gazpromtól.
A gázvezetéki üzletágát megtartott Mol saját célra nem saját volt cégétől veszi majd a gázt. Információink szerint a jövő évtől évi 600 millió köbméter közép-ázsiai földgázt szerez be az EMFESZ-en keresztül. A menynyiséghez mintegy 10 százalékkal olcsóbban jut majd, mint ha azt az Ruhrgas Trade-től (volt Mol Földgázellátó) venné. A gázt a Mol Nyrt. dunai és tiszai finomítójában, a TVK-nál és a Mol szajoli bázistelepén használják majd. Ezzel a Mol évi ötmilliárd forintot takaríthat meg. Más forrásunk szerint a napokban a Molnál tárgyalt a fenti gázt majd szállító RoszUkrEnergo részéről Dmitro Firtas, aki a cégben a Gazprom melletti másik hányad többségének a tulajdonosa. Hernádi Zsolt, a magyar nemzeti olajtársaság elnök-vezérigazgatója június 1-jén Moszkvában tárgyal cége és a Gazprom további hosszú távú együttműködéséről.
2007. július 1-jétől az összes hazai felhasználó szabadon választja meg, kitől vásárol gázt, illetve villamos energiát. A kormányprogram szerint ugyanis az Európai Unió által előírt végső időpontban nyílik meg teljesen a hazai energiapiac. Korábban Kóka János gazdasági miniszter a január 1-jére előre hozott piacnyitást támogatta. A hazai lakossági gázárak megváltoznak majd amiatt, hogy a mostani, csak fogyasztásfüggően sávos gázártámogatás megszűnik, helyét szociális alapon nyújtandó dotáció váltja fel.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.