Rövidesen ismét regionális gazdasági miniszteri találkozót hív össze Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter. Az egyeztetések egyik témája a Horvátországban létesítendő cseppfolyósföldgáz- (LNG-) fogadó állomás lesz.
Bár az LNG főként azoknak az országoknak kínál megoldást, amelyeknek tengeri kikötőjük van, szárazföldi gázvezetékük azonban nincs, így idővel Magyarország számára is biztonsági beszerzési alternatívát nyújthat Afrika és a Közel-Kelet növekvő kínálata.
A LNG iránti globális kereslet évről évre nő, amellyel a kínálat még csak-csak lépést tud tartani, a szállítóeszközök bővítése annál kevésbé. Az idén a tavalyinál 12 százalékkal több, 159 millió tonna lehet a cseppfolyósított földgáz globális kereskedelme, a tavalyi bővülés pedig 7,8 százalékos volt – idéz a Bloomberg amerikai és francia elemzőket, kereskedőket. A tendencia várhatóan a következő években is folytatódik, az összkínálat 2012-re mintegy 60 százalékkal futhat fel. A globális cseppfolyósítói kapacitás 2005 végén meghaladta a 175 millió tonnát. A jövőbeni kínálatbővülésből közel 50 százalékkal részesedhet Katar, amely 2010-re 77 millió tonnás termelést tervez. A kis közel-keleti ország máris megelőzte Algériát, és Indonézia, valamint Malajzia mögé a harmadik helyre jött fel az exportőri világranglistán a BP legújabb energiastatisztikai jelentése szerint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.