Debütált Ukrajnában a Rheinmetall új, egyelőre titkos légvédelmi rendszere, amitől az orosz légitámadások hatékonyabb megfékezését várják az offenzíva ellen immár több mint három éve védekező ukránok.
A német védelmi ipari óriás által gyártott, Skynex működéséről az ukrán légvédelem tett közzé egy videót, amin hét orosz drón megsemmisítése látható – írja a Pravda.
A Skynex hatótávolsága négy kilométer.
Oroszország közben szombatra virradóra 597 drónnal és 26 rakétával mért csapást Ukrajnára az ukrán légierő jelentése szerint. A fő célpont ezúttal a nyugati országrészben lévő Lviv (Lemberg) városa és a keleti Harkiv volt, ahol többen megsebesültek – számol be a háborús fejleményekről az MTI.
Az ukrán légvédelem az éjjel 319 Sahíd drónt és 25 darab H-101-es robotrepülőgépet semmisített meg – részletezte jelentésében a légierő. Kifejtette, hogy az ország elleni indított 597 orosz drónból 339 volt Sahíd típusú. 258 megtévesztő drón eltűnt a radarról. A légierő rögzített egy rakétabecsapódást és húsz csapásmérő dróntalálatot öt helyszínen, valamint roncsdarabok lehullását 19 helyen.
Az éjjel Oroszország Harkiv és Szumi megyétől egészen Lvivig és Bukovináig mért csapásokat
– emelte ki Volodimir Zelenszkij elnök Facebook-bejegyzésében. Az államfő ismételten újabb szankciókat sürgetett Oroszországgal szemben.
Andrij Szibiha külügyminiszter az X-en úgyszintén sürgette, hogy az Európai Unió és az Egyesült Államok vezessen be átfogó szankciókat Oroszországgal szemben az Ukrajna elleni újabb nagyszabású légitámadást követően. "Oroszország mindennapos terrortámadásainak mértéke a békés lakosság ellen azt bizonyítja, hogy Moszkvát meg kell fosztani az olajbevételektől, amelyeket háborús bűnökké alakít" – emelte ki.
Az ukrán tárcavezető szavai szerint Oroszország naponta több száz "terrorfegyvert" gyárt. Ez a lépték nemcsak Ukrajnára, hanem az egész transzatlanti közösségre nézve is fenyegetést jelent – tette hozzá.
"Partnereink érdeke is, hogy mielőbb csapást mérjünk erre a terrorgyárra új, szigorú szankciókkal: az EU 18. szankciós csomagjával, valamint a Graham-Blumenthal-törvényjavaslattal. Azonnal állítsuk le (Vlagyimir) Putyin (orosz elnök) halálgyárának finanszírozását" – szólított fel Szibiha.
Oroszország az utóbbi időben valóban felpörgette a dróngyártását. Mihail Misusztyin miniszterelnök szerint a 2025-re tervezett volumen több mint háromszorosát már most elérték. A gyártási kapacitások növeléséhez elengedhetetlen volt egy harmadik országtól, Kínától származó mérnöki tudás és alkatrészek.
Vlagyimir Putyin orosz elnök abban reménykedik, hogy a hadiipar felpörgetésével és az egyre kiterjedtebb légitámadásokkal alááshatja Ukrajna lakosságának morálját, meggyengítheti Kijev védelmi vonalait, és megfékezheti a Nyugat azon törekvését, hogy fenntartsa a támogatását. Oroszország naponta sok száz rakétával próbálja „szétbombázni” Kijev kitartását. Ha a trend nem törik meg, akkor akár napi ezer rakéta háborús felhasználását is bírni fogja az orosz védelmi ipar.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.