BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rázós ügy: Hivatali vizsgálat indult a villamos energia kapacitáselosztása miatt

A Magyar Energia Hivatal (MEH) vizsgálja az ukrán-magyar villamos energia határkeresztező kapacitások elosztását, és ezzel kapcsolatban pénteken kért tájékoztatást a hazai villamosenergia-ipari rendszerirányítótól, a Mavirtól - közölte Szörényi Gábor, a Hivatal főosztályvezetője pénteken az MTI kérdésére.
 
A MEH az Első Magyar Földgáz- és Energiakereskedelmi Kft. (Emfesz) kérelmére indította meg a vizsgálatot arról, hogy történt-e jogsértés.

Borisz Sesztakov, az Emfesz szóvivője az MTI kérdésére elmondta: a rendszerirányító az igényelt 200 helyett csak 100 megawatt határkeresztező kapacitást biztosított az ukrán érdekeltségű, Magyarországon bejegyzett kereskedő számára, ami korlátozza az Emfesz lehetőségét az ukrán villamosenergia- behozatalban. Hozzáfűzte: a társaság a burstini erőműből vásárolja a villamos energiát, miután Magyarországra csak ebből az erőműből lehet szállítani. Magyarázata szerint az ukrán rendszerirányítótól azok kapnak határkeresztező kapacitást, akiknek vásárlási szerződésük van az ottani állami kereskedővel. Az Emfesz a múlt év októberében jelentette be, hogy egy éves szerződést kötött az ukrán Interenergo céggel 1,5 milliárd kilowattóra villamos energia vásárlására, amit a magyar szabadpiacon kíván értékesíteni.

Annak megállapítására, hogy történt-e jogsértés, a MEH-nek mindössze tíz nap áll a rendelkezésére abban az esetben, ha a jogszabály alapján a vizsgálat tárgya közvetlenül a határkeresztező kapacitások igénybevételét érinti - közölte Szörényi Gábor. Amennyiben a jogi álláspont szerint nem erről, hanem például eljárási kérdésekről van szó, a határidő 90 nap.

A magyar-ukrán határon összesen 455 megawatt kapacitás áll rendelkezésre, mert műszaki-technikai okok miatt az ukrán oldalon szűkek a lehetőségek. Vinkovits András, a Mavir vezérigazgatója az MTI kérdésére elmondta, hogy a korábbi évek gyakorlata alapján az ukrán rendszerirányító döntött a kapacitások elosztásáról az ukrán fél és a kereskedők által kötött szerződések alapján, a Mavir erről csak tájékoztatást kapott. Így a 2007. évre a Kapolyi László nevével fémjelzett System Consulting 350 megawatt kapacitást köt le, az Emfesz 100-at az igényelt 200 helyett, és egy harmadik szereplő, az Energy Capital pedig öt megawatt határkeresztező kapacitáshoz jutott.

A Mavir vezérigazgatója elmondta azt is, hogy az ukrán-magyar határkeresztező kapacitást az európai szabályoknak megfelelően aukción osztották el, figyelembe véve a résztvevők ajánlatát, de annak eredményét a Magyar Energia Hivatal megsemmisítette.

A Mavir vezérigazgatójának magyarázata szerint szűk határkeresztező kapacitások esetén az európai uniós szabályoknak megfelelően aukciót kell tartani. Többnyire közös árveréseken fele-fele arányban osztozik a két fél a határkeresztező kapacitáson, amelynek elosztását a résztvevők ajánlata alapján döntik el. Hozzátette, megállapodás alapján is el lehet osztani határkeresztező kapacitást, amire példa az osztrák-magyar rendszer.

A Magyar Villamos Művek (MVM) december végén közleményben hangsúlyozta, hogy a közüzemi villamos energia ellátás számára kifejezetten kedvező beszerzési forrást jelent a System Consulting által importált ukrán villamos energia, mert hozzájárul ahhoz, hogy a lakossági áramár "elfogadható szinten" maradjon. Akkor Kapolyi László az MTI kérdésére az árat nem árulta el, de utalt rá, hogy az a paksi atomerőmű által előállított áram termelői ára körül van. Az atomerőműben termelt villamos energia termelői ára - a korábbi tájékoztatás szerint - 8,23 forint kilowattóránként. (MTI Eco)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.