A tenger alatti kommunikációs kábelek az interkontinentális internetforgalom 99 százalékát teszik ki, miközben a tenger alatti elektromos kábelek kulcsfontosságúak az energiabiztonság szempontjából, összekapcsolják a villamosenergia-piacokat, és partra hozzák a tengeri megújuló energiát.
A világméretű távközlés 1850-ben kezdődött, amikor lefektették az első kereskedelmi célú, nemzetközi tenger alatti kábelt Anglia és Franciaország között, míg 1858-ra az első transzatlanti távírókábel már összekötötte Londont Észak-Amerikával.
Az elmúlt években az olyan tartalomszolgáltatók, mint a Google, a Meta és az Amazon, szintén kiemelkedő befektetőkké váltak az új kábelek fejlesztése és telepítése terén.
Jelenleg több mint 600 aktív és tervezett tenger alatti kábel van a Földön; teljes hosszuk több mint 1,48 millió kilométert tesz ki, ami nagyjából megegyezik a Nap átmérőjével. Mindez lenyűgöző, hiszen ezek a kábelek meglehetősen vékonyak, mindössze 2 centiméter átmérőjűek, ami egy kerti locsolócső vastagságának felel meg. A főbb útvonalak Európát, Ázsiát és Latin-Amerika országait kötik össze Észak-Amerikával. Ezekben a régiókban hatalmas mennyiségű adatot kell küldeni és fogadni.
Mivel a kábelek többsége semleges vizeken halad, fektetésük és karbantartásuk komoly geopolitikai kockázatokkal jár. Ha egy tenger alatti kábel megsérül, különleges javítóhajókat küldenek a helyszínre. Ezek a hajók úgy állomásoznak a világ különböző részein, hogy 10-12 napon belül elérhessék a sérült kábeleket. Nagyon nehéz azonban megállapítani, hogy egy kábel véletlenül vagy szándékos tevékenység eredményeként sérült-e meg, és a geopolitikai feszültségek miatt egyre gyakrabban merül fel a szabotázs gyanúja. Ez különösen igaz a Balti-tenger vonatkozásában, ahol a közelmúltban több incidens is történt. Ezért az Északi Áramlat földgázvezeték 2022. szeptemberi felrobbantását követően a kormányok világszerte ígéretet tettek a víz alatti infrastruktúra és a tenger alatti kábelek jobb védelmére, amelyek nélkül a mindennapi élet már elképzelhetetlen lenne.
További részletek az Origo oldalán olvashatók.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.