Saját javaslatcsomagot fogalmazott meg a színesfémlopások visszaszorítása érdekében a Hulladékhasznosítók Országos Egyesülete (HOE). A hulladékkezelő ágazat szakmai érdekszervezete szerint a jobb nyomonkövethetőséget szolgálná, ha a jövőben csak a hatóságok által regisztrált telephelyű vállalkozások kapnának hulladékkezelői engedélyt, s az érdekképviselet attól sem zárkózik el, hogy a tevékenység végzését kaucióhoz kössék. A HOE javaslata értelmében a begyűjtőtelepeken a hulladékot leadóknak minden ügyletnél kötelező lenne bemutatni a személyi igazolványukat is. Egyúttal a kiskorúaknak csak felnőtt személy kíséretében tennék lehetővé a hulladék leadását. Ugyancsak az átláthatóságot növelné, ha a kormányzat elrendelné a megszűnt GM-rendszer (-regisztráció) visszaállítását, egyúttal nyilvánosan közzétenné és folyamatosan frissítené az engedéllyel működő vállalatok listáját. A további javaslatok közé tartozik, hogy valamennyi hulladékkezeléssel foglalkozó vállalat köteles legyen cégtáblát elhelyezni és azon működési engedélyszámát is feltüntetni. Emellett a törvénysértő vállalkozások hatékonyabb kiszűrését segítené, ha lehetőség lenne az illegális hulladékkezelő tevékenység anonim jelentésére egy ingyenes zöldszám létrehozásával.
Az egyesület a javaslatokat valamennyi érintett kormányzati szervnek eljuttatja, s ezzel egyúttal azt is jelezni kívánja, hogy tagvállalatai a lehető legszigorúbban elhatárolódnak minden viszszaéléstől – közölte Sárosi Eszter. Magukat a hulladékkezelő vállalatokat is súlyosan érintik a viszszaélések, hiszen a lopások célpontjai sokszor éppen az ő telepeik és szállítmányaik az ott tárolt nagy mennyiségű színesfémhulladék miatt. A javaslatok egy részét a tagvállalatok már most is igyekeznek alkalmazni napi munkavégzésük során, ám valódi eredmény csak a megfelelő jogszabályi háttér megteremtésétől és az annak megfelelő egységes gyakorlat kialakulásától remélhető. Azonban mindez csak akkor érheti el a célját, ha az állami szervek maguk is határozottabban lépnek fel a törvénysértésekkel szemben – tette hozzá Sárosi Eszter. VG
Az ágazatban dolgozó cégek tavaly együttesen – egyebek mellett – mintegy 1,2 millió tonna vas-, 480 ezer tonna papír-, 150 ezer tonna nemvas fém vagy színesfém-, 40 ezer tonna műanyag-, valamint 22 ezer tonna akkumulátorhulladékot gyűjtöttek be és készítettek elő a hasznosításra, miközben az iparág forgalma megközelítette a 200 milliárd forintot.
Az ágazatban dolgozó cégek tavaly együttesen – egyebek mellett – mintegy 1,2 millió tonna vas-, 480 ezer tonna papír-, 150 ezer tonna nemvas fém vagy színesfém-, 40 ezer tonna műanyag-, valamint 22 ezer tonna akkumulátorhulladékot gyűjtöttek be és készítettek elő a hasznosításra, miközben az iparág forgalma megközelítette a 200 milliárd forintot.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.