A karbantartás után berakodták a gépbe a speciális eszközöket. A gép szombaton este felszállt és vasárnap reggel már megérkezett Ománba. Az óriási Antonovot azért bérelték fel erre az útra, mert a szeizmikus kutatásokhoz szükséges speciális felszerelést szállítja a Geofizikai Szolgáltató (GES) Kft-nek, amely anyavállalata, a Mol megbízásából dolgozik Ománban, a 43B szénhidrogén-kutatási blokkban.
Amellett, hogy a szükséges eszközöket egyszerre csak az Antonov An-225-ös repülőgéppel lehet szállítani, a kiválasztásnál az is szempont volt, hogy a logisztikai cégektől kapott árajánlatok közül ez volt a legjobb ár/referencia arányú. (A gép tulajdonosa az Antonov ukrán állami légitársaság.) A mérések célja, az Észak-Ománi 43B blokk földtani felépítésének részletes feltérképezése, szénhidrogén (az eddigi vizsgálatok alapján valószínűsíthetÕen földgáz) utáni kutatás.
Mivel a társaság hosszabb ideig tartó munkára készül Ománban, ezen eszközök javításához szükséges tartalék-alkatrészek is bekerültek a rakodó térbe. Az így összeállt tömeg megmozgatása minden kutatási projekt esetében megtörténik.
A Mol 2006 júniusában írt alá kutatási és termelés megosztási szerzÕdést a 43B szárazföldi blokkra Észak- Kelet-Ománban. A 15,2 ezer négyzetkilométeres koncesszión a gáz- és kondenzátum tároló célterület 2000 és 4000 méterközötti mélységben helyezkedik el. Az infrastruktúra jól fejlett, a 43-as blokk közel van a fővezetékhez, és a szomszédban található két finomítóhoz is. Egy, a blokkon keresztülmenő vezetéken a gáz eljuthat a közeli gázüzemhez és a kondenzátum exportlétesítményeihez.
A blokk geológiai struktúrája sok tekintetben hasonló a Tal Blokkhoz Pakisztánban, ahol a Mol sikeres kutatást folytat. „A 43B blokk Omán talán legizgalmasabb, szakmailag jelentÕs kihívásokkal jellemezhető kutatási területe. A magyar szakemberek eddig is kiemelkedő teljesítményt nyújtottak Ománban, munkánkat megkülönböztetett figyelem övezi. Egy esetleges találat új perspektívákat nyitna a Mol előtt a térségben. A most útjára indított felszerelés elengedhetetlenül szükséges a munka folytatásához, a későbbi fúrásos kutatás elÕkészítéséhez.” – mondta a közlemény szerint Szilágyi Imre, a társaság ománi leányvállaltának ügyvezető igazgatója.
A tervezett munkaprogram a koncessziós szerződésben vállaltakat jelentősen meghaladva, több mint 900 kilométer hosszú, kétdimenziós szeizmikus mérést foglal magába, azt ezt követő fúrás a szeizmikus mérések eredményétől függ. A tervezett kutatási költség a szeizmikus mérésre 9-10 millió dollár. A fúrás további 14-16 millió dollárba kerül.
A Mol 40 országban kutat, termel, illetve értékesíti termékeit. Jelenleg Magyarországon kívül Oroszországban, Pakisztánban termel olajat és gázt, illetve Kazahsztánban, Jemenben, Ománban, Kurdisztánban és Kamerunban kutat.
-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.