BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Tárgyalás a kereskedelmi válság küszöbén: vasárnap asztalhoz ül Von der Leyen és Trump – most dőlhet el a transzatlanti kapcsolatok jövője

Ha ez nem sikerül, augusztustól súlyos vámok sújtják az uniós exportot. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke vasárnap Skóciába látogat Donald Trump amerikai elnök meghívására.

Az EU és az Egyesült Államok közötti hónapok óta tartó kereskedelmi egyeztetések a végéhez közelednek: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke megerősítette, hogy vasárnap Skóciába utazik Donald Trump meghívására, ahol várhatóan végső formába önthetik a kétoldalú kereskedelmi megállapodást. A sürgető időzítés oka, hogy augusztus elsejétől 30 százalékos amerikai vámok lépnek életbe az uniós export jelentős részére, amennyiben nem születik egyezség.

ursula von der leyen trump
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke vasárnap Skóciába látogat Donald Trump amerikai elnök meghívására / Fotó: AFP

Von der Leyen kontra Trump: lezárulhat-e a transzatlanti vita?

Az elmúlt napokban Brüsszel és Washington között intenzív diplomáciai egyeztetések zajlottak, és az eddigi jelek szerint egy kompromisszumos megállapodás körvonalazódik. Ennek értelmében az EU 15 százalékos vámokat fizetne az exporttermékei többsége után, néhány kulcsfontosságú ágazat azonban kivételt képezhet. A mentességek várhatóan érintik a légi közlekedési eszközöket; bizonyos orvosi eszközöket és generikus gyógyszereket; egyes szeszes italokat; valamint az amerikai ipar számára szükséges gyártóberendezéseket.

A Bloomberg értesülései alapján az acél- és alumíniumtermékekre vonatkozóan kvótarendszer bevezetése is napirenden van: e fölött azonban már 50 százalékos vámot kellene fizetni. Trump pénteken újságíróknak úgy nyilatkozott:

Ötven-ötven az esélye egy megállapodás létrejöttének. Úgy gondolom, hogy az EU-nak jó esélye van az egyezségre

– mondta az elnök, mielőtt skóciai golfútjára indult.

Trump áprilisban hirdetett átfogó vámpolitikát szinte minden jelentősebb kereskedelmi partner ellen, azzal az indokkal, hogy vissza akarja hozni a gyártást az Egyesült Államokba, finanszírozni kívánja az adócsökkentési programját, és véget akar vetni annak, hogy „a világ kihasználja Amerikát”. Az elnök

  • a járművekre és alkatrészeikre 25 százalékos vámot vetett ki;
  • az acélra és alumíniumra ennek kétszeresét,
  • és már bejelentett egy 50 százalékos vámtételt a rézre is.
  • Emellett augusztustól újabb intézkedések jöhetnek a gyógyszeripari és csiptermékekre is.

Brüsszel célja az volt, hogy az Egyesült Államok kvóták révén korlátozza a jövőbeni szektorális vámokat, de egyelőre nem világos, hogy a mostani megállapodás garantálna-e védelmet a későbbi intézkedések ellen. 

Az egyezmény nemcsak a vámokra, hanem a nem vámjellegű akadályok lebontására is kiterjedne; továbbá közös gazdasági biztonsági együttműködést és stratégiai beszerzéseket is tartalmazna – például az energia- és mesterséges intelligencia szektorban.

A tárgyalások kimenetele alapvetően befolyásolhatja az EU és az Egyesült Államok közötti gazdasági viszonyokat a következő években. Amennyiben sikerül megállapodni, az megnyithatja az utat egy átfogóbb transzatlanti kereskedelmi együttműködés előtt. Ha nem, súlyos vámterhek és ellenségesebb gazdasági környezet következhet.

Azonnal megszólalt Ursula von der Leyen, Trumpnak ez nem fog tetszeni: az EU válaszlépésekre készül Amerika ellen

Az amerikai elnök feltűnően rosszul viseli, ha fenyegetést érzékel. Megszólalt Ursula von der Leyen, s ha csak óvatosan is, de megfenyegette az Egyesült Államokat.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.