A székely gazdák számára is káros lenne az agrártámogatási rendszer átalakítása. „Teljesen érthetetlen az, ahogy megfogalmazták az első javaslatokat a következő hétéves ciklusra, hisz átírnák a vidékfejlesztési támogatásokat és a területalapú támogatásokat is. Abból csak negatívum jöhet le” – jelentette ki a Facebookon közzétett videójában Tánczos Barna, Románia miniszterelnök-helyettese.
„Szeretnék úgy plafonálni a támogatásokat, hogy valahol 90 hektár fölött már elkezdene a degresszíva csökkenő támogatási szint, ezzel nagyon-nagyon nehéz helyzetbe kerülhetnek azok a közbitokosságok, akik a legértékesebb legelőket birtokolják itt, Székelyföldön, de a kisebb gazdáknak is rossz az, hogy a 20 ezer eurótól már kezdődne a támogatás csökkenése, hisz azok a családi gazdaságok, amelyeknek sikeresen megvolt a konszolidációja és elkezdtek saját lábukon állva fejlődni, azoknak a perspektíva veszik el, az tűnik el” – fejtette ki az RMDSZ politikusa.
Hozzátette, hogy pénteken Tusványoson Nagy István magyar agrárminiszterrel egyetértve arról beszéltek, hogy miként lehetne megállítani azt a folyamatot, amit elkezdett az Európai Bizottság, és hogyan lehetne visszafordítani teljesen ezt a javaslatot, újratárgyalni és a gazdák számára előnyösebbé tenni.
„Történjen bármi, számunkra alapvetés, hogy minden magyar felelős minden magyarért, mi ennek szellemében cselekszünk és segítünk a parajdi bányakatasztrófa miatt nehéz helyzetbe került gazdáknak is” – jelentette ki Nagy István agrárminiszter, pénteken, Alsósófalván.
Az Agrárminisztérium közleménye szerint a tárcavezető arra emlékeztetett, hogy a parajdi bányakatasztrófa felszínre hozta és megerősítette az összetartozás érzését, az összefogás, a segíteni akarás szándékát. Május végén a megáradt Korond-patak elárasztotta a bányát, víz öntötte el a járatokat, omlás keletkezett.
„A víz beletaposott abba, amit az ember hosszú évszázadokon át felépített. Nemcsak a bánya falai roppantak meg, hanem emberi sorsok is. Veszélybe került az itt élők megélhetése, a föld és a vetés” – emelte ki Nagy István. Hozzátette, ebben a helyzetben kiemelten fontos, hogy Székelyföldön az itt élő testvéreink mindig számíthatnak az anyaországra, a magyar kormányra.
„Nemcsak szavakkal, hanem tettekkel is segítjük azokat az alsósófalvi gazdálkodókat, akiknek a földjén gátakat építettek a víz elleni védekezés során. A Székelyföldi Agrár Szolidaritási Program keretében ugyanis 300 zsák búzát adtunk át a helyi termelőknek” – tette hozzá.
A miniszter hangsúlyozta, amíg van tudás, amíg van szándék, amíg itt vagyunk egymásnak, addig mindig van remény is. Az Agrárminisztérium kiemelt figyelmet fordít a külhoni gazdálkodók támogatására, hogy biztosítsa számukra a szülőföldön való boldogulást. Kezdeményezéseinkkel évről évre egyre több gazdálkodót érünk el a Kárpát-medence magyarlakta területein. Külhoni ösztöndíj- és gyakornok programjaink a fiataloknak is lehetőségeket biztosítanak. A Kárpát-medencei Falugazdász Hálózat pedig valódi sikertörténet Nagy István szerint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.