Az európai felhasználókat nem érinti hátrányosan, ha az ukrán gázadósság körüli vita miatt Oroszország leállítja a gázszállítást Ukrajnába – igyekezett megnyugtatni a kedélyeket a múlt hét végén Oroszország első miniszterelnök-helyettese, Szergej Ivanov. Nem ez az első alkalom – és valószínűleg nem is az utolsó –, hogy a gázszállítás és főként a fizetés kapcsán a két ország között kialakult vita miatt az oroszok a gázcsap elzárásával fenyegetőznek. Ezúttal mintegy 1,5 milliárd dollárnyi adósság kifizetését várják az ukránoktól, amely ha nem történik meg ma, moszkvai idő szerint 10 órakor a Gazprom beszünteti a földgázszállítást Ukrajnának – derül ki a Bloomberg összeállításából. Ahogyan Szergej Ivanov fogalmazott: Oroszország nem engedheti meg magának, hogy továbbra is dollármilliárdokkal jótékonykodjon.
Az orosz földgázexportot lebonyolító, részben állami tulajdonban lévő Gazprom részéről, úgy tűnik, már a hét végén feladták a megegyezés reményét, legalábbis erre utal a cég szóvivőjének szombati nyilatkozata, amely szerint nincs betervezve további tárgyalás az ukrán illetékesekkel. Moszkvában és Kijevben azonban nem adták fel ilyen könnyen, és még tegnap is tárgyaltak az ügy rendezéséről.
A helyzet azonban nem egyszerű, ugyanis még az sem egyértelmű, hogy kinek kellene kifizetnie az 1,5 milliárd dollárnyi ukrán adósságot. Az ukrán állami energiacég, a Naftohaz vezetői szerint a Svájcban bejegyzett, ötven százalékban a Gazprom tulajdonában lévő közvetítő társaságnak, a RoszUkrEnergónak kellene rendeznie az adósságot, míg az utóbbi vállalatnál erről hallani sem akarnak. Az Itar-TASZSZ orosz hírügynökség beszámolója szerint a mostani vita középpontjában azok a szállítmányok, illetve ellenértékük állnak, amelyeket a Gazprom a Közép-Ázsiából érkező gáz mennyiségének csökkenése után kezdett Ukrajnába exportálni. Az ukránok a múlt évtől vásároltak nagyobb mennyiségben közép-ázsiai gázt – ezer köbméterenként 179,5 dollárért –, azonban a váratlanul hideg tél miatt a térség országainak csökkenteniük kellett szállításaikat. A Gazprom vállalta a pótlást, azonban a RoszUkrEnergónak az orosz gázért már 314,7 dollárt kellett fizetnie.
Legutóbb 2006 elején alakult ki hasonló árvita Oroszország és Ukrajna között, ez azt eredményezte, hogy a Gazprom rövid időre megszüntette az ellátást Ukrajna felé. Bár az orosz illetékesek akkor is azt közölték, hogy ez az európai ellátásban nem okoz gondot, több országban – így Olasz- és Németországban – is arra panaszkodtak a nagyfelhasználók, hogy a szállított mennyiség elmaradt a szerződésben foglalttól.
Az ellátás biztonságát a hazai termelés és az ausztriai betáplálási útvonal is növeli – közölte a Földgázszállító Zrt. a Gazprom Ukrajna felé irányuló gázszállításával kapcsolatos bejelentésére reagálva.
Az ellátás biztonságát a hazai termelés és az ausztriai betáplálási útvonal is növeli – közölte a Földgázszállító Zrt. a Gazprom Ukrajna felé irányuló gázszállításával kapcsolatos bejelentésére reagálva. Uniós izgalom Ukrajna az Európai Uniót is bevonná a Gazprom gázszállításainak felügyeletébe – közölte hétfőn az Európai Unió energiaügyi biztosának szóvivője. A kérést egyelőre tanulmányozzák, és az EU várhatóan további felvilágosítást kér Kijevtől az elképzelésről.
Az Európai Bizottság a hét végén felvetette egy koordinációs csoport összehívásának tervét a Gazprom ukrajnai gázszállításainak leállítását tartalmazó fenyegetés kapcsán.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.