BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elsejétől drágul itthon a gáz

Július 1-jétől ezer köbméterenként 30 dollárral drágul és mintegy 450 dollárba kerül a Magyarországra behozott orosz gáz, az év utolsó negyedében már 500-nál is többe, 2009. januártól pedig akár 600-ba is – értesült a Világgazdaság. Hasonló, azaz 600 dollár körüli importárra számít közleménye szerint az E.On Gaz Romania is. Szintén holnaptól a közüzemi lakossági földgázárak átlag 9,9 százalékkal nőnek, a közüzemi végfelhasználói átlagár pedig 7,7-del lesz magasabb a gazdasági tárca korábbi közlése szerint.

Az európai sajtó a gázdrágulástól hangos: Németországban a júliusi emelés a legtöbb szolgáltatónál meghaladja a 12 százalékot, és élénk vita bontakozott ki arról, hogy az év hátralévő részében eléri-e a 40-et a növelés mértéke. Jellemző a helyzetre, hogy már az úgynevezett fapados szolgáltatók is visszavonták fix áras ajánlataikat, és a fogyasztóvédelmi szervezetek, valamint a versenyhivatal intenzív vizsgálódásba kezdtek. Angliában parlamenti bizottság hallgatta meg az energiacégek vezetőit, akik egyértelművé tették, hogy az idei drágulás mértéke megközelíti majd az 50 százalékot. Romániában a vezető gázkereskedő, az E.On Gaz Romania már másodszor kerül összetűzésbe a hatóságokkal, mivel azok nem akarják a cég által javasolt mértékben, 24 százalékkal emelni az árakat. A cég néhány hónapja már a téli felkészülés leállításával fenyegetőzött a hatósági árnövelés elmaradása miatt. A drágítás oka egyszerű: a földgáznak nincs világpiaci ára, mert döntő részben hosszú távú szerződések alapján vásárolják, amelyekben az ellenértéket egy kőolajszármazékok alapján összeállított árképlet alapján határozzák meg.

A nyugati árhullám némi késéssel érkezik Magyarországra, hiszen nálunk kilenc hónapos eltolódással követi a földgáz importára a kőolajét (Németországban a hat hónapos csúszás a jellemző). A jövő év közepéig egyébként a kormány határozza meg a földgáz árát.

Magyarországra a német tulajdonú E.On Földgáz Trade Zrt. és az ukrán tulajdonú Emfesz Kft. importálja a legtöbb földgázt. A hazai termelés a belföldi igénynek csak mintegy 20 százalékát elégíti ki. A behozatal 90 százalékát Ukrajna felől a Testvériség gázvezetéken bonyolítják, a többit Ausztrián át, a HAG-on táplálják be a magyarországi hálózatba. A domináns szállító a Gazprom, de az E.On vásárol gázt német és francia szállítóktól, piaci értesülések szerint az orosznál 10 százalékkal magasabb áron. A nyugat felőli betáplálás drágább ugyan, de megbízhatóbb (a 2006-os orosz–ukrán árvita okozta válság idején is zavartalanul érkezett a nyugati kereskedők gáza), valamint az importőrnek jó lehetőséget ad a napi piaci helyzet szerinti manőverezésre. A közeli ausztriai, baumgarteni gázközponton keresztül például el is lehet adni azt a mennyiséget, amelyet a kereskedő kötelezően átvett, de amelyet a vevői nem igényelnek.

Kérdésünkre az E.On Földgáznál elmondták, hogy az árak csökkenésére az olaj drágulása miatt egyelőre nincs reális lehetőség. Kutas István, a cég kommunikációs vezetője szerint csökken az európai gázkitermelés és nő a földgázigény, így a termelők jó pozícióban vannak, nem érdekeltek a kőolajhoz kötött árképletek módosításában. Az orosz gáznak egyelőre nincs alternatívája, az E.On számára fontos horvátországi, Krk szigeti cseppfolyósföldgáz- (LNG-) terminál is inkább az ellátásbiztonság növelése és a tárgyalási pozíciók javítása szempontjából érdekes, de nem ígér árcsökkentést.

A hazai árat mérsékli a forint/dollár árfolyam kedvező alakulása, de növeli a közüzemi nagykereskedő (E.On Földgáz) felé fennálló azon adósság, amely beépül a gázárba. Az adósság 2005–06-ban keletkezett, amikor a kormány mesterségesen leszorította a lakossági gázárat, és a beszerzési ár alatti értékesítésre kényszerítette az akkor még Mol-tulajdonú nagykereskedőt. A több mint 100 milliárdos tartozás jelentős részét az E.On vezetése alatt a társaság már visszakapta, de a hátralévő mintegy 25 milliárdot a jövő ilyenkorra tervezett teljes gáz-piaci liberalizációig, azaz a hatósági ár eltörléséig szeretné megkapni. Kérdésünkre az E.Onnál elismerték, hogy a július 1-jétől hatályos drágítás mértéke elmarad a szükségestől, így növeli az adósságot, ugyanakkor a nyári alacsony fogyasztás és az erős forint miatt nem elviselhetetlen mértékben. VG

Árképlet

Az importgáz adott negyedévre vonatkozó árát egy árképlet határozza meg, amely figyelembe veszi az egyszázalékos kéntartalmú fűtőolaj és a 0,2 százalékos kéntartalmú gázolajét.

A termékek árai erősen követik a nyersolajét. A képletben érvényesül a dollár árfolyamának a mozgása is. Mindez kilenc hónapos késéssel, azért, hogy ki lehessen egyensúlyozni a szezonális és más ingadozásokat.

A termékek árai erősen követik a nyersolajét. A képletben érvényesül a dollár árfolyamának a mozgása is. Mindez kilenc hónapos késéssel, azért, hogy ki lehessen egyensúlyozni a szezonális és más ingadozásokat.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.