BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Háború Délkelet-Ázsiában: egyelőre semmibe veszi Trump tűzszünetre vonatkozó javaslatát Thaiföld és Kambodzsa

Szombaton még úgy tűnt, hogy közel lehet megállapodás Kambodzsa és Thaiföld között, miután Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy elkezdődnek a tűzszüneti tárgyalások a két ország között. Vasárnap azonban nyoma sem volt az enyhülésnek Délkelet-Ázsia legújabb konfliktusában.

Hiába jelentette be szombaton Donald Trump amerikai elnök, hogy Kambodzsa és Thaiföld megállapodott a tűzszüneti tárgyalások megkezdéséről, vasárnap folytatódott a két ország között a fegyveres konfliktus, amely már negyedik napja tart – írja a CNN.

Háború Délkelet-Ázsiában
Háború Délkelet-Ázsiában: egyelőre semmibe veszi Trump tűzszünetre vonatkozó javaslatát Thaiföld és Kambodzsa / Fotó: AFP

Háború Délkelet-Ázsiában: a thai kormány nem hajlandó a katonai műveletek leállítására

Thaiföldi és kambodzsai tisztviselők szerint csütörtök óta legalább 32 ember halt meg és több mint 200 ezren kényszerültek elhagyni otthonukat az összecsapásokban, amelyek az ENSZ, az Egyesült Államok és Kína felszólításai ellenére is folytatódnak. Mindkét fél a másikat vádolta a legutóbbi határviszály kirobbantásával, és egymást hibáztatták a folyamatban lévő harcokért.

A thaiföld kormányi vasárnap kijelentette, hogy „nem áll készen” a katonai műveletek leállítására, egyúttal azzal vádolta Kambodzsát, hogy továbbra is nehéztüzérséggel tüzel civil területekre Surin tartományban, valamint a határon.

„Az ellenségeskedés bármilyen beszüntetése nem érhető el”, mivel Kambodzsa „ismételten megsérti az emberi jogok és a humanitárius jog alapelveit” – áll a thaiföldi külügyminisztérium közleményében.

Pedig Trump szombaton figyelmeztette a thai és a kambodzsai vezetőket, hogy egyik országgal sem köt kereskedelmi megállapodást, ha a határkonfliktus folytatódik.

Hálás Trumpnak a thai miniszterelnök, de…

Thaiföld megbízott miniszterelnöke, Phumtham Wechayachai is megszólalt vasárnap, kijelentette, hogy országa nem akar harmadik ország közvetítését, de „hálás Trump aggódásáért”.

Kétoldalú tárgyalást javasoltunk a külügyminisztereink között, hogy megállapodjunk a tűzszünet, a csapatok és a nagy hatótávolságú fegyverek visszavonásának feltételeiről

 – mondta Phumtham egy sajtótájékoztatón, hozzátéve, hogy „a katonák teljes gőzzel végzik majd munkájukat”, amíg a civilek biztonsága megszűnik. Thaiföld vasárnap kora reggel, helyi idő szerint drónokkal, tanktűzzel, kazettás és légi bombákkal csapott le Kambodzsa több helyszínére – közölte az újságírókkal a kambodzsai védelmi minisztérium szóvivője.

Kambodzsa: nem félünk

Kambodzsa elítélte Thaiföld „szándékos és előre kitervelt agressziós cselekedeteinek” nevezett támadásait. „Ezek a cselekmények „Donald Trump elnök folyamatos erőfeszítései ellenére történtek a tűzszünet elérése érdekében, amelyeket Hun Manet, a Kambodzsai Királyság miniszterelnöke nyilvánosan és egyértelműen támogatott” – mondta Maly Socheata altábornagy, aki hozzátette, erőik továbbra is aktívan visszavágnak, és nem félnek megvédeni a területet.

Szombaton még jobban nézett ki a helyzet

Szombaton még úgy tűnt, hogy hamarosan rendeződhet a helyzet. Trump elnök azt nyilatkozta, hogy a béke helyreállítására irányuló erőfeszítései során beszélt Hun Manet kambodzsai miniszterelnökkel és a megbízott thai miniszterelnökkel is.

Megállapodtak abban, hogy azonnal találkoznak, és gyorsan kidolgoznak egy tűzszünetet, és végső soron a BÉKÉT!

 – írta Trump a Truth Socialon egy sor bejegyzésben, amelyekben felvázolták diplomáciai erőfeszítéseit, de a tárgyalások részleteit nem ismertették. Azt is közölte, hogy vissza akarnak térni az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelmi tárgyalásokhoz, amelyek addig nem lehetségesek, amíg a harcok meg nem szűnnek. 

A hónap elején Trump leveleket írt Thaiföldnek és Kambodzsának, amelyekben augusztus 1-jétől 36 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba irányuló exportjuk nagy részére. 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.