A Gazprom európai gázeladása az elmúlt években csökkent, de tavaly erőre kapott. A visszaesés egyik fő oka az ipar válság miatti keresletcsökkenése, a másik a gáz hatékonyabb és takarékosabb felhasználása, a harmadik pedig az az európai túlkínálat, amit az észak-amerikai gáztermelés fellendülése, ezzel az ottani gázimport visszaesése okozott.
Magyarországon azonban már a válság előtt, a gáz versenypiacának megnyílása miatt is csökkent az orosz gázóriástól az orosz–német Panrusgáz Zrt.-n keresztül vásárolt mennyisége.
A Gazprom azonban az európai várakozásait illetően derűlátó. „Európa a következő hét-nyolc évben a meglévőn felül 100 milliárd köbméter gázt vásárol” – idézi az orosz RBK internetes gazdasági lap Alekszej Millert, a társaság vezérigazgatóját, aki minderről Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnököt tájékoztatta. Az orosz kivitel növelését segíti, hogy április 18-án lezárult az Északi Áramlat gázvezeték második csövének a lefektetése is, a vezetéken októbertől pedig már gázt is lehet szállítani. Ezzel további olyan orosz gázmennyiség juthat el Európába, amelyet nem Ukrajnán keresztül továbbítanak.
Alekszej Miller elmondta azt is, hogy december végén indulhat az Ukrajnát szintén elkerülő Déli Áramlat gázvezeték építése. (Erről hét eleji villámlátogatása során Orbán Viktor miniszterelnökkel is tárgyalt. Téma volt, hogy a rivális Nabuccóhoz hasonlóan e beruházás magyarországi szakasza is megkapja a kiemelt projekt státust, ami egyebek mellett a szükséges engedélyek gyors kiadásában segíthet.) A Déli Áramlat építése 2015-ben fejeződhet be.
Alekszej Miller tájékoztatására válaszul Vlagyimir Putyin leszögezte, hogy bár szűkül Ukrajna, Fehéroroszország és Törökország szerepe az orosz gáz tranzitjában, Oroszországnak továbbra és együtt kell működnie velük.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.