A CEEGEX közép-európai gáztőzsde a törvényi előírás és az anyavállalat elvárásai szerint 2013. január 1-jével indítja meg a szervezett földgázpiacot – tájékoztatták lapunkat a tőzsdetársaságnál. Az időpont annyiban érdekes, hogy tavaly az anyavállalat HUPX Zrt. vezérigazgatója, Medveczki Zoltán még nem zárt ki egy esetleges korábbi indulást sem.
A CEEGEX tavaly november 8-án kapta meg működési engedélyét a Magyar Energia Hivataltól, ennek birtokában pedig megindította az előkészületeket. Mivel egyelőre az informatikai fejlesztés és integrációs tervek véglegesítésénél tartanak, érdeklődésünkre nem tudták számszerűsíteni, hogy mennyibe fog kerülni az indítás. Némi támpontunk mindazonáltal van: tavaly a „nagyanyacég” Mavir akkori vezérigazgatója, Tari Gábor mintegy 100 millió forintra taksálta a piacra lépés költségeit, hangsúlyozva, ez körülbelül feleannyi, mint amennyibe az áramtőzsde két évvel ezelőtti startja került.
A tervezéssel párhuzamosan folyik a gáztőzsde vonzóvá tétele is a lehetséges tagok előtt. Ennek érdekében „rendkívül intenzív munka zajlik, melynek a stratégiai partnerekkel folytatott egyeztetések mellett részét képezi a tagok toborzása is. Olyan koncepciót szeretnénk a szervezett földgázpiacról a piac elé tárni, amely a meglévő alapokon fejleszti tovább a gázpiacot, és Magyarországra vonzhat eddig itt nem aktív gázkereskedőket is. Ezért fontos, hogy a szervezett földgázpiaci koncepciója a nyugati piacokon jelenleg alkalmazott infrastruktúrához, szabályrendszerekhez, logikai kapcsolatokhoz és természetesen termékekhez a lehető legközelebb legyen” – állt a lapunknak adott válaszban.
A majdani tagokkal való kapcsolatépítés egyébként már a kezdetektől folyt, s ezzel a kereskedő cégek igényeinek felmérése is. Hasonlóan korábban megindult a potenciális tagokkal való egyeztetés és a konzultáció is, mert a CEEGEX a piaci koncepció kialakításakor mindenképpen figyelembe kívánja venni a tagok véleményét.
A CEEGEX működtetése során – és a korábbi, erre vonatkozó közlésekkel egybecsengve – a gáztőzsdecég a HUPX meglévő eszközeit/stábját (iroda, kereskedési rendszer, háttériroda-rendszerek, klíring összeköttetések, piacműködtetési és szakértői gárda) kívánja részben használni, a szinergiák kihasználása érdekében. Ettől persze még lesz saját CEEGEX-csapat is, amely már formálódik, a létszáma pedig folyamatosan nő.
Az együttműködés fontos az FGSZ-szel, hiszen mint a CEEGEX-nél is hangsúlyozták: „a fizikai gázkiegyenlítési platform kialakításával kapcsolatban olyan tapasztalatokkal rendelkezik, ami a szervezett földgázpiac esetében is rendkívül fontos”. Ugyanakkor a felek szerint nem időszerű, hogy a CEEGEX magába olvasztaná az FGSZ platformját, amelyért – a törvénnyel összhangban – az FGSZ 10 százalékot kapna a tőzsdéből.
Nyugati mintára
A CEEGEX a hazai és a külföldi piaci szereplőkkel is szeretné megismertetni az általa kínált lehetőségeket, hogy ezzel is támogassa a gáztőzsde forgalmát, amelynek várható, induló éves nagyságáról egyelőre nem kaptunk számszerű előrejelzést. A CEEGEX az alkalmazandó kereskedelemtechnikáját, a szervezett földgázpiaci koncepcióját és kereskedési modelljét is igyekszik a meglévő hazai és a nyugati piacokon jelenleg alkalmazott infrastruktúrához, szabályrendszerekhez, logikai kapcsolatokhoz és természetesen termékekhez minél jobban hozzáigazítani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.