BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Háborús hisztéria Brüsszelben: vészhelyzeti készletek felhalmozására készül az EU

Élelmiszerek mellett kábeljavító készletekből is kell tartalék. A vészhelyzeti készletek felhalmozásáról szóló stratégiát jövő héten hozzák nyilvánosságra.

Az Európai Unió vészhelyzeti készletek felhalmozására készül kritikus ásványi anyagokból és kábelek javítására szolgáló felszerelésekből, mert Brüsszel egyre jobban aggódik a blokk támadásokkal szembeni sebezhetősége miatt.

vészhelyzeti készletek
Vészhelyzeti készletek felhalmozására készül az Európai Bizottság / Fotó: Fotogrin / Shutterstock

„Az EU egyre összetettebb és romló kockázati környezetnek néz elébe, amelyet a növekvő geopolitikai feszültségek, köztük a konfliktusok, az éghajlatváltozás egyre súlyosbodó hatásai, a környezeti állapot romlása, valamint a hibrid és kiberfenyegetések jellemeznek” – olvasható az Európai Bizottság a készletezési stratégiát meghatározó dokumentumtervezetében, amelyet a Financial Times ismertetett.

Az uniós végrehajtó testület szerint a tagállamoknak össze kell hangolniuk az élelmiszer-, gyógyszer- és akár nukleáris fűtőanyag-készleteket. A bizottság arra már március végén felszólította az uniós állampolgárokat: halmozzanak fel elegendő élelmiszert ahhoz, hogy válság esetén legalább 72 órán át önellátóak legyenek.

A bizottság emellett most 

felgyorsítaná az olyan termékek uniós szintű készleteinek összeállítását,

mint például a kábeljavító modulok, amelyek „az energia- vagy optikai kábelek megszakadása esetén a gyors helyreállítást biztosítják”, valamint az energia- és védelmi rendszerek számára létfontosságú ritkaföldfémek és állandó mágnesek.

Az aggodalmakat az okozza, hogy több alkalommal megrongálódtak víz alatti kommunikációs kábelek és gázvezetékek, bár van, amelyikről kiderült, hogy nem szabotázsakció volt. Az azonban egyértelművé vált, hogy sebezhetők a kritikus infrastruktúrák.

Javítani a biztonságot és az ellenálló képességet

A stratégia része az EU azon szélesebb körű törekvésének, hogy javítsa a 27 országból álló tömb biztonságát és ellenálló képességét. A múlt hónapban Carsten Breuer tábornok, a német védelmi főnök arra figyelmeztetett, hogy Oroszország a következő négy évben megtámadhat egy uniós tagállamot.

Balti-tenger kábel NATO svéd hajó
A Balti-tengeren megrongálódott több kábel / Fotó: AFP

A dokumentum szerint a magasabb kockázati környezetet a „hekkerek, kiberbűnözők és az államilag támogatott csoportok fokozott tevékenysége” okozta.

Az EU emellett sok más régióhoz képest érzékenyebben reagál az éghajlatváltozás hatásaira is, mivel a globális átlagnál kétszer gyorsabban melegszik. A héten Krétán pusztító erdőtüzek miatt 5000 embert kellett evakuálni a szigetről.

A természeti katasztrófákra már készülünk

Egy októberi, az EU által megrendelt jelentésben Sauli Niinistö volt finn elnök „közjónak” minősítette a biztonságot, és felkészülésre szólított fel. A készletezéssel kapcsolatban azt mondta, hogy Brüsszelnek „célokat kellene meghatározni a felkészültség minimális szintjének biztosítására különböző válsághelyzetekben, beleértve a fegyveres támadást vagy a globális ellátási láncok nagymértékű megszakadását”.

A természeti katasztrófákra való vészhelyzeti reagálási erőfeszítések részeként a tömb már most is fenntart 

  • egy tűzoltó repülőgép- és helikopterflottát, 
  • egy orvosi evakuáló repülőgépet, 
  • valamint 22 uniós országban olyan eszközöket, mint a tábori kórházak és a kritikus orvosi felszerelések.

Együttműködés a szövetségesekkel a vészhelyzeti készletek felhalmozásában

A bizottság azonban közölte, hogy az uniós országok közötti koordináció javítása érdekében készletezési hálózatot hozna létre. A dokumentum szerint „a gyorsan változó kockázati környezet miatt korlátozott a közös megegyezés arról, hogy mely alapvető javakra van szükség a válsághelyzetekre való felkészüléshez”.

Wildfire in Crete brought under control
A természeti katasztrófákra már együtt készül fel az EU / Fotó: Anadolu via AFP

A bizottság emellett megkezdené az alapvető készletek rendszeresen frissített, az egyes régiókra és válságtípusokra szabott listáinak összeállítását. 

A tagállamoknak jobban kellene ösztönözniük a magánszektort arra, hogy segítsen a készletezésben, például adójóváírások révén.

Brüsszel szorosabb együttműködést sürget a szövetségesekkel is a közös raktározásban, és úgy véli, jobban össze kellene hangolódnia a NATO-val az erőforrások és a kettős felhasználású infrastruktúra kezelése terén.

A kritikus készletek felhalmozásába való beruházás szükségességét a NATO új többéves költségvetésére vonatkozó javaslatok során is figyelembe vennék, amelyeket még ebben a hónapban terjesztenek elő.

A dokumentumtervezetet a jövő héten teszik közzé, és még a bemutatás előtt változhat.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.