A villamos energia esetében elsősorban szezonális és piaci, a gáznál a geopolitikai tényezők befolyásolták júniusban a bruttó lakossági végfelhasználói árakat. Közvetlenül azonban a tőzsdei, a nagykereskedelmi árakat alakították, hatásuk csak tompítva és az adott országok rezsipolitikájának szűrőjén át jutott el a végfelhasználókig. E szűrő Magyarországon minden külső hatást távol tart a tarifáktól az átlagfogyasztásként 2022 augusztusa óta hatályos mennyiségen belül. Ennek és a tíz éve indult rezsicsökkentésnek köszönhetően az elmúlt hónapban is a hazai áram- és gáztarifák voltak a legalacsonyabban az Európai Unióban.
Nemcsak uniós, de teljes európai összetevésben is jól álltunk. Így is a budapesti 9,17 eurócentes kilowattóránkénti ár volt a legkedvezőbb (az elemzés fővárosokat vizsgált), és a 2,52 eurócent/kilowattórás gázárnál is csak a kijevi 1,70 eurócent volt alacsonyabb. Ha azonban egy budapesti háztartás 20 százalékkal több áramot használt annál, amennyi még a rezsicsökkentéssel leszorított tarifára jogosítja, akkor számára az átlagos áramtarifa 10,56 eurócentre nőtt a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) számítása szerint. Még rosszabbul járt az, aki kedvezményes árú mennyiségnél 20 százalékkal több gázt égetett el: kilowattóránként az eredeti dupláját, 5,12 eurócentet kellett fizetnie.
A villamos energia lakossági tarifája (ebben a sorrendben:) Berlinben, Londonban és Bernben volt a legmagasabb, mindegyik a budapesti közel négyszeresét tette ki. A 24,52 eurócentes uniós és a 23,55 eurócentes európai átlagos áramrezsi is több mint a kétszerese volt a hazainak. Budapest után Kijev, Belgrád, Podgorica és Oslo következett egyre magasabb, de még mindig 12 eurócent alatti árakkal. Miközben a lakossági tarifák a régiónkban jellemzően alacsonyabbak, mint tőlünk nyugatabbra, Prága mégis a kifejezetten drága fővárosok közé került be, de Varsóban és a Baltikumban is a budapesti ár bő kétszeresét kellett fizetni.
Öt fővárosban drágult a lakossági áram, négyben olcsóbb lett júniusban. Az ok minden esetben a tarifa villamosenergia-összetevőjének illetve a rárakódó adónak a változása volt. A 7 százalékos madridi és a 6 százalékos lisszaboni áremelkedés kapcsán a nyári melegre és a vízerőművek megcsappant vízkészletére hívta fel a figyelmet a VaasaETT, emlékeztetve a nagy április blackoutra. Az akkori általános áramszünet azért hatott ki még a júniusi árakra is, mert az újabb elsötétedés megakadályozása érdekében Spanyolországban több gázüzemű és atomerőművet vettek be, emiatt pedig nőtt a villamosenergia-rendszer kiegyensúlyozásának költsége.
Az oslói 7 százalékos tarifaesés annak volt köszönhető, hogy olcsóbb lett az áram a Nord Pool tőzsdén, amit a csökkenő kereslet és a norvég vízerőművek magas víztartaléka magyaráz.
A gáz esetében is igaz, hogy a kelet-közép-európai országokban alacsonyabb a gázrezsi, mint tőlünk nyugatra. Ljubljanában, Prágában és Varsóban azonban a 10,86 eurócentes uniós átlag körüli árat számlázták a lakosoknak. Drágulás mindössze Berlinben és Lisszabonban volt, 1-1 százalék. A legnagyobb esést, 4 százalékost Rómából jelentették.
A hollandiai TTF gáztőzsde közel-keleti geopolitikai eseményekre reagáló jegyzései június 10. és 23. között több mint 20 százalékkal nőttek, megawattóránként még a 40 eurót is meghaladták. Az ezt követő, a hónap végéig tartó lejtő vége azonban május elején 33 eurós árat hozott.
A sérülékeny európai gázárak kapcsán a finn cég további geopolitikai tényezőket is felsorolt. Ilyen volt
Egy modellezett kétkeresős háztartás villamosenergia- és földgázfogyasztása a jövedelmének az 1,7 százalékát vitte el a MEKH számítása szerint. Ez a második adat a luxembourgi 1,6 százalék után. A legrosszabb arány Lisszabonra jött ki 6 százalékkal. A modell évi 2200 kilowattóra áram és 10 ezer kilowattóra földgáz felhasználását feltételezi.
Ördöge volt a prágai szakértőnek: megírta, mekkora a baj Európában, és mindjárt elment az áram
Pályája telitalálatai közt emlegetheti elemzését az ING csehországi főközgazdásza. Áramkimaradás, energiaprobléma – ez volt az egyik fő gond, amivel az európai vállalatok szembesülnek a csehek példáján az uniós energiastratégia hiánya miatt – emelte ki. Alig jelent meg a tanulmány, tömeges áramszünet bénította meg a cseh régiókat, köztük Prágát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.