BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A nagyok még bírják, de a kiskereskedők már nem

A kiskereskedelmi forgalom közel felét az élelmiszerek, élelmiszer-jellegű termékek teszik ki. Évek óta egyre kevesebbet költenek az emberek ruhára, cipőre, bútorra, háztartási cikkekre, építőanyagokra, vegyes iparcikkekre és szolgáltatásokra a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint. Bár a pénz főként az élelmiszerekre fordítódik, a forgalom ezen a területen is csökken, különösen a kisebb üzletek sínylik meg a vásárlóerő gyengülését.

– Határozottan érezhető, hogy az embereknek kevesebb a pénzük – állítja a késő éjszakáig nyitva tartó szekszárdi kisbolt tulajdonosa. – Igyekszünk a választékot maximálisan az igényekhez igazítani, és árat is csak akkor emelünk, ha nagyon muszáj, a forgalom mégis folyamatosan csökken. Ahogy a hónap elejétől a vége felé haladunk egyre kevesebb a vásárló, huszadika után már szinte csak az alapélelmiszereket veszik meg az emberek.

A kereskedők tapasztalata összecseng az adatokkal, nevezetesen azzal, hogy évek óta csökken a kiskereskedők forgalma, és ennek következményeként az üzletek száma. A KSH adatai szerint 2010 végén 4035 kiskereskedelmi egység volt Tolnában, egy évvel később azonban már csak 4005.

– Túl vagyunk az év felén, és az eddigiek alapján Tolna megyében stagnál, illetve bizonyos területeken csökken a kiskereskedők forgalma – mondja dr. Fischer Sándor, a KISOSZ (Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekképviseleti Szövetsége) Tolna megyei ügyvezetője, a szervezet országos társelnöke. – A nagyobb üzletek egy része még tartja magát, de a kicsi, családi vállalkozásban fenntartott „egyszemélyes” boltok közül egyre többen adják fel a küzdelmet.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.